Ditelindja jone : Mevludi View larger

Ditelindja jone : Mevludi

Metin Izeti MAS0012

New product

Përshkrim i shkurtër Ky libër nga profesori tetovar Metin Izeti është një shtjellim i fenomenit të mevludit ndër shqiptarët.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Alsar
ISBN9789928243751

300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Ky libër nga profesori tetovar Metin Izeti është një shtjellim i fenomenit të mevludit ndër shqiptarët. Ai fokusohet në rëndësinë shpirtërore dhe shoqërore të një prej elementeve më të rëndësishëm ceremonialë në kulturën e trojeve shqiptare me përkatësi muslimane. Në libër cilësohet roli thelbësor që ka këndimi dhe gjithë produkti shpirtëror i përkujtimit të ditëlindjes së profetit Muhamed a.s. në lidhje me traditën e cila ka formësuar ndër shekuj edhe botëkuptimin e pjesës më të madhe të popullsise shqiptare. Libri është i thukët dhe i përmbledhur mbi aspektet kryesore të këtij fenomeni. Është një mevlud që shtjellon në një gjuhë aq sa të thjeshtë aq edhe të kuptueshme ditëlindjen e të dërguarit të Allahut, Muhamedit a.s.

Data sheet

pages76
ISBN9789928243751
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë