Jean Moreas, poeti nga Morea Shiko më të madhe

Jean Moreas, poeti nga Morea

Luan Rama LUR0008

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Në këtë libër veç një udhëtimi në jetën e arvanitasit Jani Papadiamanti (Moréas) në Paris, janë dhe përkthim të disa teksteve të tij poetike si dhe nga proza poetike.

Më shumë detaje

49 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Fletët222

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Jean Moreas, ishtet hemelues i shkollës së simbolizmit francez në fundin e shekullit XIX dhe mbahej si një poet me origjinë greke. Por duke zbukluar shkrimet e poetit simbolist Guillaume Apollinaire që tregonte se Moréas ishte një shqiptar nga nëna dhe i ati, me origjinë nga ishulli i Hidrës, nis një kërkim rreth rrënjëve të tij, ardhjes në Francë dhe shkëlqimit të tij poetik në Montmartre e më pas në Montparnasse. Apollinaire e kishte si idhullin e tij shpirtëror dhe vdekja e Moréas më 1910 në Paris e pladosi shumë.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Fletët222
Titulli origjinalLes Livres Rama
V. Bot2009
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
StatusiI ri