Zhystina ose fatkeqesite prej virtytit View larger

Zhystina ose fatkeqesite prej virtytit

Markezi dë Sad BDR059

New product

Përshkrim i shkurtër

Te Zhystina markezi dë Sad tregon ndodhitë e një heroine fatkeqe e tronditëse, të zënë në kurth prej korrupsionit e vesit. E gënjyer, e dhunuar, e poshtëruar, e vendosur nën rrahjet më të egra, kjo u ofron xhelatëve të vet çiltërsinë dhe besimin në virtyt. Në vepër gjejmë tërë perversitetet e një epoke, me të cilat Zhystina përballohet; epokë që u kapërcye vetëm me goditjet e forta të Revolucionit frëng. Shtrohet çështja: përse Zhystina vrapon me aq kryeneçësi në drejtimin e vuajtjeve vetjake? Një lexim i vëmendshëm i Zhystinës do ti jepte përgjigje kësaj pyetjeje: falë dashurisë për filozofinë.

More details

96 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789992754634

900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Markezi dë Sad nuk e shpiku sadizmin, i cili ka pas ekzistuar përherë, por ai vetëm sa e nxori në dritë këtë, ashtu sikurse një mjek i madh zbulon një virus... Sadi na bëri të kuptojmë që instinkti seksual është anarkik dhe i pakontrollueshëm. Pas Sadit, ne nuk mendojmë më për seksin si diçka zbavitëse, vogëlimë dhe sipërfaqësore. Markezi është misionar, ai ka shkruar një fe të re, Zhystina apo Zhylieta më pas, mund të quhen librat e shenjtë. MORIS LEVË THE NEW YORK TIMES BOOK REVIEW Sadi, përmes kohës sonë, i flet po kohës sonë, me zërin më të lartë, ngaqë është epoka jonë, së cilës i duhet të jetojë të vërtetat, që ai zbuloi, të jetojë nëpër natën, që ai çori. LESTËR G. KROKËR

Data sheet

pages344
ISBN9789992754634
Published year2006
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë