Gruaja me të bardha View larger

Gruaja me te bardha

Wilkie Collins BOM0151

New product

Përshkrim i shkurtër

Doli në qarkullim vëllimi i II i librit “Gruaja me të bardha” një nga romanet më të njohura në mbarë botën. Romani në fjalë është cilësuar edhe si “Trillimi ndjesive” i njohur për përmbajtje elektrizuese, plot suspense dhe të frikshme ndërthurur me intriga, xhelozi, vrasje, tradhëti dhe të tjera. Tema të nxehta edhe në ditët e sotme dhe kjo ndoshta shpjegon përse vazhdon të pëlqehet ende si libër që nga lexuesit viktorianë deri tek ne.

More details

89 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789928132970

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Atje, në mes të rrugës së gjerë dhe të ndritshme, atje, sikur të kishte dalë nga toka ose të zbriste nga qielli, qëndronte figura e një gruaje të vetmuar, e veshur nga koka në këmbë me rroba të bardha.

Kështu i riu Uollter Hartrajt takon së pari gruan misterioze me të bardha, në atë që së shpejti u bë një nga romanet më të njohura në mbarë botën.

Sekrete, identitete të gabuara, zbulime të habitshme, amnezi, dhoma të mbyllura, dhe një e çoroditur e bënë këtë trillim të mistershëm një sukses të menjëhershëm, që kur u botua më së pari dhe që ka vazhduar të tërheqë lexuesin e shumtë deri më sot.

Nga predikimi i heroit para mbërritjes së tij në Shtëpinë e Limerixhit në komplotin e zymtë në lidhje me Laurën e bukur, tensioni frymëzues i tregimit të Collins-it krijoi një zhanër të ri letrar, i cili ndikoi thellësisht në rrjedhën e letërsisë popullore angleze.

"Gruaja me të bardha" nga Wilkie Collins ngjalli entuziazëm dhe admirim të madh në lexuesin e gjerë. Edhe lexuesi më mënjanës nuk mund të mos tërhiqet nga ky roman, por do të bllokohet këndshëm në ingranazhet e kësaj makine narrative.

Fokusuar në ngjashmërinë dhe shkëmbimin e personit mes dy grave interesante - Ana Katherikut fatkeqe, veshur gjithmonë me të bardha e bionde dhe Laura e pasur - "Gruaja me të bardha" pati suksesin të fitojë një vend të saj të veçantë në letërsinë botërore.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages374
ISBN9789928132970
RedaktoriLoredan Bubani
Published year2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiViola Robo
RomanRomancë&Pasion
I ri1