Seria “Dijet e jetes”

Grup autorësh BAO0485

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky set është një enciklopedi e vërtetë për fëmijën tuaj në hapat e para të dijës: Në këto gjashtë libra jepen informacion për funksionimin e familjes, përbërjen e gjërave, riciklimin e lëndës, elementet e natyrës, shqisat dhe për lëvizjen. Këto botime janë bërë për të informuar dhe edukuar fëmijë të moshës 3-6 vjeç dhe i përgatisin në mënyrë të shkëlqyer para se vogëlushët të ulen në bankat e shkollës. Bukinist e sjell në një ofertë të veçantë për ju.

More details

1000 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ALBAS

2 970 Lekë

-10%

3 300 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Seti me gjashtë libra përmban:

1. "Pema e familjes", të cilin e gjeni edhe ne linkun:

Pema e familjes është një skemë që tregon paraardhësit. Ata janë njerëz të familjes tënde që kanë lindur para teje. Këta njerëz janë të veçantë, sepse janë pjesë e jetës sate dhe e historisë personale. Pikturo pemën e familjes dhe ngjiti fotografitë e pjesëtarëve të saj në degë të ndryshme. Vendosi më të vjetrit në majë dhe më të rinjtë në degët më poshtë. Veten, vëllezërit dhe motrat, nëse ke, vëri për në pjesën e poshtme. Poshtë secilit shkruaj emrin përkatës. Kështu, ti ke bërë pemën e familjes sate.

2. "Nga se përbëhen gjërat", të cilin e gjeni edhe ne linkun:

Karamelet bëhen prej sheqeri, ndërsa sheqeri bëhet prej bimëve. Trikoja jote mund të jetë bërë me leshin e deles, ndërsa shumë ura janë bërë me gurë. Disa gjëra ne i bëjmë duke i marrë lëndët drejtpërdrejt nga natyra, disa të tjera janë të bëra prej lëndëve artificiale. Gjërat që përdorim çdo ditë janë të përbëra prej të gjitha llojeve të materialeve: dru, letër, metal, qelq, lesh, çimento, si dhe prej shumë e shumë materialeve të tjera. Por, ne gjithmonë duhet të përdorim materialin e duhur për ti bërë gjërat. A mund ta imagjinosh sikur ky libër të ishte bërë prej metali? Nuk do të ishte shumë i lehtë për tu përdorur, apo jo?

3. "R-të Ripërdorim, reduktim, riciklim", të cilin e gjeni edhe ne linkun:

Tri R-të na mësojnë shumë gjëra që ne mund të bëjmë për të mbajtur pastër mjedisin. Kur ulim sasinë e gjërave që hedhim, si për shembull qeset plastike, ne ndihmojmë në mbajtjen pastër të mjedisit ku jetojmë, të ujit që pimë apo të ajrit që thithim. Gjithashtu, përdorimi i objekteve vetëm kur është e nevojshme është një ide e mirë. Dhe ne mund të riciklojmë gjëra, si për shembull, letrat, kanoçet, shishet duke i çuar në impiantet e riciklimit të mbeturinave, nëpërmjet përpunimit të të cilave mund të prodhohen objekte të reja. Mbajini mend mirë këto tri fjalë që fillojnë me R; është mënyra më e mirë për të mbrojtur planetin në të cilin jetojmë.

4. "Katër Elementet", të cilin e gjeni edhe ne linkun:

Djemtë dhe vajzat në këtë libër zbulojnë katër elementet bazë: ajrin, tokën, ujin dhe zjarrin. Fëmijët mësojnë se si secila prej tyre së bashku luajnë një rol jetësor në veprimtaritë e njerëzve. Dy faqet e fundit të këtij libri të mrekullueshëm përmbajnë një udhëzues për prindërit.

5. "Shqisat", të cilin e gjeni edhe ne linkun:

Në këtë libër djemtë dhe vajzat zbulojnë pesë shqisat e tyre: të parit, të dëgjuarit, të nuhaturit, të prekurit dhe të shijuarit. Ata kuptojnë se sa e bukur duket bota nëpërmjet funksionimit të shqisave në harmoni me njëra-tjetrën. Nëpërmjet tyre çdo fëmijë mund të shijojë një kek të mirë, mund të dëgjojnë një muzikë të bukur, mund të shohë ngjyrat e ylberit e të tjera. Dy faqet e fundit të librit përmbajnë një udhëzues për prindërit.

6. "Si lëvizim", të cilin e gjeni edhe ne linkun:

Përpara se bebet të mësojnë të ecin me të dyja këmbët, ato fillojnë të lëvizin këmbadorazi. Fëmijët, të cilët e kanë të pamundur të lëvizin pa ndihmë, përdorin patericat ose lëvizin me karrige me rrota. Disa njerëz, kur plaken, përdorin shkopin, i cili i ndihmon për të ecur më lehtë - që afërsisht është si të jesh me tri këmbë. Shumë kafshë ecin me 4 këmbë, insektet ecin me 6 këmbë, merimangat me 8 këmbë. Shumë kafshë dhe insekte fluturojnë si zogjtë, p.sh., mollëkuqet dhe fluturat. Duke shfletuar faqet e këtij libri mund të zbulosh se në sa shumë mënyra lëvizin nga njëri vend në tjetrin kafshët e planetit tonë.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximit3 - 6 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë