Kortizo View larger

Kortizo

Aluisio Azevedo A-004137

New product

504 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG
Viti i botimit2018

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kortizo rrëfen historitë e emigrantëve portugezë, evropinëve, mulatëve dhe ish skllavëve afrikanë që jetojnë në një komunitet të vetëm në Rio. Romani zbulon karaktere që përcaktohen dhe ndryshojnë në varësi të mjedisit dhe pozicionit shoqëror. Realizimi i thellë, situatat arketipale, ngjyrosja me kujdes e detajeve të ambjentit, ndërgjegjës, raporteve intime dhe abuzimit falë forcës ekonomike, zbulojnë diferencën psikologjike mes racave të ndryshme, groteskun, ironinë dhe tragjizmin. Kjo sagë jetësore dhe komplekse, e pasionit dhe lakmisë, që luhet në nivelet e ndryshme ekonomike të shoqërisë, lulëzon në dy linja mbreslënëse. Një pronar emigrantësh dorështrënguar, në përpjekjet për tu bërë një investitor i madh, braktis të dashurën e tij me ngjyrë, për një grua të bardhë të pasur. Nga ana tjetër behemi dëshmitarë të një marrëdhënie idilike por të rezikshme të një emigranti pragmatik e të fuqishëm, dhe një gruaje të gjallë mulate që jeton në banesën e vogël në pronësi të këtij pronari makut.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages320
Shtëpia botueseO cortiço
Viti i botimit2018
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat14 x 20
PërkthyesiKlio Evangjeli
I ri1