I ri Kortizo Shiko më të madhe

Kortizo

Aluisio Azevedo A-004137

Libër i ri

504 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMBRA GVG

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Kortizo rrëfen historitë e emigrantëve portugezë, evropinëve, mulatëve dhe ish skllavëve afrikanë që jetojnë në një komunitet të vetëm në Rio. Romani zbulon karaktere që përcaktohen dhe ndryshojnë në varësi të mjedisit dhe pozicionit shoqëror. Realizimi i thellë, situatat arketipale, ngjyrosja me kujdes e detajeve të ambjentit, ndërgjegjës, raporteve intime dhe abuzimit falë forcës ekonomike, zbulojnë diferencën psikologjike mes racave të ndryshme, groteskun, ironinë dhe tragjizmin. Kjo sagë jetësore dhe komplekse, e pasionit dhe lakmisë, që luhet në nivelet e ndryshme ekonomike të shoqërisë, lulëzon në dy linja mbreslënëse. Një pronar emigrantësh dorështrënguar, në përpjekjet për tu bërë një investitor i madh, braktis të dashurën e tij me ngjyrë, për një grua të bardhë të pasur. Nga ana tjetër behemi dëshmitarë të një marrëdhënie idilike por të rezikshme të një emigranti pragmatik e të fuqishëm, dhe një gruaje të gjallë mulate që jeton në banesën e vogël në pronësi të këtij pronari makut.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe320
Titulli origjinalO cortiço
V. Bot2018
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat14 x 20
PërkthyesiKlio Evangjeli