Dy vajza View larger

Dy vajza

Perihan Magden SB0029

New product

Përshkrim i shkurtër

Romani tingëllon si një elegji për ëndrrat e pamundura apo të prera në mes. Në fatin e dy vajzave, shkrimtarja sjell një tablo të jetës urbane turke të ditëve tona. Ajo ka treguar me ngjyra poetike një dashuri të kulluar dhe njëherësh edhe pengesat që ndeshin sot ëndrrat e të rinjve të Turqisë.

More details

900 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN978 99943 5171 8

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Është verë në Stamboll. Kufoma e një të riu të vrarë është gjetur në një liqen aty afër. Ajri është i rënduar, ndërkohë që Behija, një vajzë e re, përgatitet të hyjë në një prej universiteteve më të famshëm të Stambollit. E zemëruar, e shëndoshë, e provokuar nga prindërit e saj dhe e përçmuar nga vëllai i saj, Tufani, i cili është i traumatizuar pas shërbimit si komando ushtarak, Behija është në kërkim të ndonjë shpëtimi për të dalë nga dëshpërimi i saj. Dy javë para fillimit të shkollës, ajo prezantohet me Handanin, një vajzë e dashur, e bukur, njohja me të cilën e ndryshon Behijen tërësisht. Të përfshira te njëra - tjetra, të dyja vajza nisin një marrëdhënie shumë intensive, edhe pse janë nga dy mjedise të ndryshme, me ëndrra dhe ambicie po aq të ndryshme mes tyre. Por, dashuria e tyre provokon zemërim dhe mosbesim tek ata që i rrethojnë, duke i shtyrë të dyja të largohen në rrugë të ndryshme nga Stambolli. Kur u botua në vitin 2002, romani "Dy vajza" e lëkundi themelin e kulturës turke, duke u bërë padyshim një ndër librat më të rëndësishëm të botuar vitet e fundit.

Data sheet

pages271
ISBN978 99943 5171 8
RedaktoriKaltra Bardhi
Published year2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiStefan Vuçani