Havadan me havadan

Mitrush Kuteli BK013

New product

Përshkrim i shkurtër

Ndonëse u shkruan 75 vite më parë, pamfletet e Kutelit tingëllojnë aktuale në shoqërinë shqiptare që ende s’i ka shëruar shumë nga plagët e saj të vjetra.

More details

892 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M.K.
ISBN9789928180032
Viti i botimit2014

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rreth librit

Pamfletet që shkroi në vitet 1942-1944 Kuteli i botoi në fillim në shtypin e kohës, pastaj (më 1944) si libërth më vete, me pseudonimin LUGATI. Ai i ndau në gjashtë grupe: Patriotët, A.B.C-ja e kreshnikis, Gjyllurti e kryengritje, Shtetnore, Berra e derra dhe Me sëpatë.

Në një gjuhë që i ngjan të folmes së popullit, disa herë edhe në dialekt, Kuteli tallet, vë në lojë, thumbon, qesh, por edhe trishtohet nga konstatimet e veta. Si një vrojtues i hollë ai zbulon të veçantën tek dukuritë e përgjithshme.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages110
ISBN9789928180032
Viti i botimit2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë