Poem kosovar dhe pemi i Shëndaumit View larger

Poem kosovar dhe pemi i Shendaumit

Mitrush Kuteli BK012

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky botim i dytë, veç disa fotove të Kutelit përmban edhe vështrimet Kosova e Kutelit, shkruar nga Sabri Hamiti dhe Tri pamjet (fytyrat) e Kutelit në një libër – Sulm e Lotë, shkruar nga Pandeli Pasko Kuteli

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M.K.
ISBN9789992762486

430 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Rreth librit

Vëllimi përmban Poemin Kosovar, Poemin e Shëndaumit, si dhe poezitë Balta shqipëtare dhe Po të vdes në dhé të huaj. Lënda paraqitet nga vetë Autori në parathënien Një fjalë mbi dy shokë e mbi veprëzën e tyre, të nënshkruar me “Dr Pas” (pseudonimi që përdorte në shkrimet ekonomike).

Botimin e parë e bëri vetë Kuteli më 1944 me titullin Sulm e lotë dhe e paraqiti si vepër të dy autorëve, duke i shtuar emrit të vet “bashkëautorin” Izedin Jashar Kutrulia – pseudonim që e krijoi enkas për Poemin Kosovar por më pas e përdori dhe në shkrime që botoi në shtypin e kohës, në variantet Iz, Izedin, Iz-Ja-Ku).

Ky botim i dytë, veç disa fotove të Kutelit përmban edhe vështrimet Kosova e Kutelit, shkruar nga Sabri Hamiti dhe Tri pamjet (fytyrat) e Kutelit në një libër – Sulm e Lotë, shkruar nga Pandeli Pasko Kuteli. Pikërisht nga ky shënim i fundit, sjellim disa rreshta:

Nga mesi i viteve ’60 më ka qëlluar të shoh e dëgjoj qysh vazhdonin ta ngjatjetonin rrugëve të Tiranës me dorë në zemër: “Tyrqeta Izedin!”. Kurreshtar si çdo 12-13 vjeçar e pata pyetur Babain:

“Pse të tha “Izedin”?

Babai:

- Ashtu më njeh.

Dhe dialogu vazhdoi më tej:

- Si në librin “Sulm e Lotë”?

- Po.

- Pse nuk i thua se e ke emrin Dhimitër?

- Pse t’ia prish zemrën. Ay për Izedin më njeh.

Vargjet e Poemit Kosovar:

Jam kosovar/pra jam shqiptar,/Zot e krenar,/Zot e bujar/mbi këtë Dhé,/q’e kam si fé,/e përmbi fé:/E kam Vatan!/e kam Atdhe!/

Dhe ato të Poemit të Shëndaumit:

...Shtëpin e pashë kur m’u doq,/E pashë foshnjën kur m’u poq/Edhe t’im shoq,/Ah, dhe t’im shoq!/

u bënë sërish aktualë edhe një herë në vitin e fundit të mijëvjeçarit të dytë, duke vërtetuar fjalët e Kutelit: Se loti është robëri/Gjaku – liri!

 

Data sheet

pages102
ISBN9789992762486
Published year2014
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë