Set, 3 libra, Kuteli ne prozen e shkurter dhe poezi

Mitrush Kuteli BK006

New product

Përshkrim i shkurtër

Seti me tre vëllime përmban të gjithë krijimtarinë më të mirë të Mitrush Kutelit në prozën e shkurtër dhe në poezi. Ky botim është përgatitur nga trashëgimtarët e familjes së autorit dhe përmban të dhëna dhe dorëshkrime autentike të Kutelit. Prandaj referohet si botim në pako me vlera të shumëfishta për nxënësit, studentët, studiuesit dhe lexuesit e Mitrush Kutelit

More details

998 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet M.K.

2 241 Lekë

-10%

2 490 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në botimin në set, me tre vëllime janë të përfshira tregimet, novelat dhe poezia, përkatësisht sipas vëllimeve:

Në vëllimin e parë të botimit përmbledhës “Proza dhe vargje të zgjedhura” të Mitrush Kutelit janë përfshirë këto novela (kliko këtu për të blerë veç librin) :

Xha Brahua i Shkumanores

Natë kollozhegu

Vjeshta e Xheladin Beut

Qysh e gjeti Ago Jakupi rrugën e Zotit

Më kot..

Lumi i Madh

Fshati im e pi rakinë

Parëvera në Transilvani

Ndërsa në vargjet e përfshira në këtë vëllim janë këto poezi:

Poem kosovar

Balta shqipëtare

Poemi i Shëndaumit

Po të vdes në dhe të huaj

Në vëlimin e dytë të veprës së zgjedhur të Mitrush Kutelit janë përfshirë këto tregime

(kliko këtu për të blerë veç librin) :

Natë marsi

Natë prilli (Kapllan Aga i Shaban Shpatës)

Natë muaji maj (I vdekuri dhe i gjalli)

Rinë Katerinëza

Natë qershori

Natë gushti (Përtej valëve të kohës)

Natë muaji Shëmbitër (Rrëfimi i parë i Argjir Vlonjatit)

Natë vjeshte të tretë

Lugetërit e fshatit tonë (Letrat e ndajnatës)

Kryengritje për lugat

Një natë tetori (Netë me prralla në fshatin e qepëve e të kokarkave)

Ndërsa në poezitë e përzgjedhura në këtë vëllim janë përfshirë këto tituj:

Natë vere

Hëna e humbur

Si nesër

Shtambari

Kroi i kodrës

Një ndajnatë në Poradecin e vjetër

Rrjedhin lumenjtë

Në vëllimin e tretë të veprës së zgjedhur të Mitrush Kutelit janë përfshirë këto tregime

(kliko këtu për të blerë veç librin):

Vendosa të shkoj në Amerikë

Unë, Çuli dhe Marina

Papu

Hanet e karvanet

Për kumbulla

Fije nga jeta e Theofil Kostorit

Rusa-papusa!

Babalja

Të vdekurit

E bukura e detit

I pasuri që ish i varfër fort

Si u takua Ndoni me Zallorët

Gjonomadhë e Gjatollinj

Qetësi përpara fërtyme

Ndërsa në poezitë e përzgjedhura në këtë vëllim janë përfshirë këto tituj:

Gjuhës shqipe

Nisje për mërgim

Tani që shkuan

Tufan dëborenë pyllin e vegjëlisë sime

Natë

Çaste lamtumire

Balada e zogut të vogël të dallëndyshes

Edhe vëllimi 3 shoqërohet edhe me një fjalorth me fjalët e rralla dhe dialektizmat.

Data sheet

Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveSecond edition