Trashegimi e vjedhur (Filozofia greke eshte vjedhur nga filozofia egjiptiane)

George James PL0018

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky është një rishqyrtim i filozofisë greke, duke paraqitur tezën se ajo ka qenë qartazi një filozofi e vjedhur nga Egjipti (d.m.th Afrika).

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PLEJAD
ISBN9789995657147

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ky është një rishqyrtim i filozofisë greke, duke paraqitur tezën se ajo ka qenë qartazi një filozofi e vjedhur nga Egjipti (d.m.th Afrika). Teoria e autorit George James është se filozofia klasike greke ka rrjedhur nga tradita e misterit të lashtë egjiptian që ka të ngjarë të fshihte dije shkencore të përparuara, të cilat grekët i keqinterpretuan. Përqasja e George James ndaj temës ka informacione nga një rang i gjerë autoritetesh, disa klasike, disa të tjera pakëz më shumë ezoterike. Ai shtron disa pretendime befasuese, p.sh. se Aleksandri i Madh dhe Aristoteli plaçkitën me qindra libra nga Biblioteka e Madhe e Aleksandrisë, të cilat më vonë iu mveshën për autorësi Aristotelit. James është tejet serioz rreth kësaj fyerje të dallueshme nga ana e grekëve dhe madje na bën thirrje t'I bojkotojmë shoqatat letrare greke. Pionerët e lëvizjes afrocentrizme, të tillë si James dhe Drusilla Houston kanë punuar në terr, jashtë rrymës kryesore. Ata kanë qenë pararendës të shkrimtarëve të fundshekullit të XX - të të tillë si Cheikh Anta Diop, i cili parashtroi ide të ngjashme ndonëse në një front më të gjerë. Sot, ndihmesa thelbësore e afrikanëve ndaj qytetërimit botëror është e mirënjohur. Këta libra janë si gurë kufiri në udhën drejt këtij kuptimi.

Data sheet

ISBN9789995657147
Published year2009
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiIlirjana Angoni