Apologjia e nje matematikani View larger

Apologjia e nje matematikani

Godrey H. Hardy DK0006

New product

Përshkrim i shkurtër

"Apologjia e një matematikani" është parashtrim emocionues i raportit të një shkencëtari të madh me disiplinën së cilës i kushtoi tërë jetën e vet. Rrëfyer me një sinqeritet vërtet mbresëlënës pa kurrfarë përpjekjesh për të hedhur mbi veten vezullime "Dritësimesh pozitive"

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet IDK
ISBN978 9928 136 23 7

550 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

"Apologjia e një matematikani" e shkruar nga G. H. Hardi, një ndër matematikanët më të shquar të shek. XX, është parashtrim emocionues i raportit të një shkencëtari të madh me disiplinën së cilës i kushtoi tërë jetën e vet.Rrëfyer me një sinqeritet vërtet mbresëlënës pa kurrfarë përpjekjesh për të hedhur mbi veten vezullime "Dritësimesh pozitive". "Apologjia " është edhe përsiatje për matematikën dhe vlerat e saj. Gjykimet dhe përfundimet e Hardit janë me shumë interes për mjaft çështje të rëndësishme për këndvështrimin e tij dhe vendin që i jep "Kriterit estetik", Hardin e kanë quajtur "Esteti i matematikës".Anën njerëzore të personalitetit karizmatik të Hardit e zbulon pena e mprehtë e Çarlz Snout, fizikan dhe shkrimtar i talentuar në parathënien e gjatë shkruar posaçërisht për "Apologjinë". "Apologjia" dhe parathënia e Snout përbëjnë një të tërë organike leximi i së cilës ofron informacion interesant për një figurë madhore të botës matematike.

Data sheet

ISBN978 9928 136 23 7
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiAleko Minga