Totem dhe tabu Shiko më të madhe

Totem dhe tabu

Sigmund Freud BDI0190

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Totem dhe tabu, disa pika takimi mes jetës mendore të popujve të egër dhe neurotikëve. Në këto dy romane shohim se si makina e pushtetit, e institucioneve të moralit e të drejtësisë është lidhur ngushtë me një zinxhir marrëveshjesh të fshehta.

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria
ISBN9992759089

700 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Totem dhe tabù është një nga veprat më të mëdha klasike të psikologjisë. Tabuja është lehtësisht më e kuptueshme, sepse siç shkruante Frojdi në Parathënie "tabuja ekziston ende midis nesh". Totemi është më pak i qartë, sepse është më larg nesh. Por pikërisht këtu Frojdi jep opinionin e tij origjinal për totemizmin, përmes shfaqjes së tij në zhvillimin e fëmijëve. "Marrëdhëniet midis antropologjisë sociale dhe psikologjisë ende janë të paqëndrueshme dhe të papërcaktuara mirë. por në çdo ndërthurje të tyre puna e psikanalistit mund të jetë vendimtare. Është pra, shumë i frytshëm ky botim i ri i një vepre të tillë pioniere". Frojdi ka një element të fuqishëm artisti në esetë e veta. Ky libër është një nga veprat më magjepsëse dhe tipike në universin e veprës frojdiane.

Të dhëna

Faqe162
ISBN9992759089
RedaktoriGjergj Kola
Viti i Botimit2003
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiGentian Vyshka