GRAAL, shpirti I humbur I Evropes dhe historia e mohuar e Alba-Gens

Bujar A. Kule GRA0002

New product

Përshkrim i shkurtër

Historia e rrëfyer në libër është ajo e Graalit. Më të madhes dhe të mistershmes ndër të gjitha legjendat që ka mbarsur dhe mbartur ndër shekuj ndërgjegjja e Qytetërimit Evropian. Si dhe kur, lindi kjo legjendë? Është Qytetërimi Evropian ai që ka mbarsur dhe mbartur ndër shekuj legjendën e Gralit apo, ndoshta...

More details

5 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928031587

2 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

MBI LIBRIN...

 

GRAAL - SHIPRTI I HUMBUR I EVROPËS DHE HISTORIA E MOHUAR E ALBA-GENS

Kur mbaron së lexuari fjalinë e fundit të këtij libri, së bashku me peshën e të vërtetës së përtejme që ai të ka zbuluar, të përshkon mendimin ndjesia që, bashkë me të shkuarën e rrëfyer në libër, po mban në duar edhe të ardhmen...

Një ndër librat më të rëndësishëm të letërsisë shqiptare të shekullit XXI!

Përse?

Historia e rrëfyer në libër është ajo e Graalit. Më të madhes dhe të mistershmes ndër të gjitha legjendat që ka mbarsur dhe mbartur ndër shekuj ndërgjegjja e Qytetërimit Evropian. Si dhe kur, lindi kjo legjendë? Është Qytetërimi Evropian ai që ka mbarsur dhe mbartur ndër shekuj legjendën e Gralit apo, ndoshta...

Është Graali ai, që, jo vetëm i ka dhënë jetë lindjes së Qytetërimit Evropian duke e ndarë njëherë e përgjithnjë nga Azia, por, edhe përcaktuar mbijetesën e këtij qytetërimi ndër shekuj...

Legjendë!? A është historia e Graalit, thjesht dhe vetëm, një legjendë?

Për t’ju përgjigjur këtyre pyetjeve së pari duhet të zbulojmë se çfarë është Graali...

Një përrallë e bukur mesjetare? Relikte e shenjtë e besimit të krishterë? Dituria e një shkence (apo e të gjithë shkencave) e një qytetërimi të zhdukur? A ka mundur kërkush ndër shekuj të zotëroj Graalin apo, të paktën, të vërtetën e ekzistencës së tij? Mos vallë Kalorësit Tempullar? Alkimistët? Iluminatët? Masonët? Nazistët SS të Rajhu të Tretë?

Dhe, mbi gjithçka, si pjesë e pandashme e Qytetërimit Evropian, çfarë e lidh kombin  shqiptar dhe historinë e tij me historinë e Graalit?

Ashtu si dikur kalorësit e mbretit Artur, aq magjishëm, befas ndjeni se, dikush iu ka përzgjedhur për të qenë kërkuesi i të vërtetës së Graalit. Të habitur, pyesni veten se përse jeni pikërisht ju, Ai, i përzgjedhuri? Me duart përpara, bërbëlisni të frikësuar, “nuk mundem, nuk e meritoj të kërkoj Graalin, sepse... Unë... Jam askushi!”

Por fatit, misionit për të cilin keni lindur, nuk mund t’i shmangeni...

Hipur mbi Pegasin mitik, udhëtoni drejt skajeve të errëta dhe të harruara të Qytetërimit Evropian. Veshur me zhgunin e murgut mesjetar apo atë të dijetarëve magjistar të Rilindjes Evropiane, shfletoni libra të shkruar mbi pergamena, lëkura kafshësh, pëlhura mumiesh... Dhjetëra shekuj, qindra ngjarje dhe personazhe, mijëra hipoteza iu përshkojnë mendimin deri kur... Së fundmi... Përballeni me atë...

Zbuloni të vërtetën e Graalit?

Përtej të vërtetës së Graalit, kuptoni se keni zbuluar vetveten. Që ju dhe populli të cilit i përkisni... Nuk jeni, askushi! Zbuloni të vërtetën e një historie krejt të ndryshme nga ajo që iu mësojnë në bankat e shkollës, faqet e gazetave dhe ekranet e TV. Mësoni të shquani gënjeshtrën dhe të mos bëheni pre e saj, por, edhe si të plasmoni një të ardhme të re, për ju dhe fëmijët tuaj.

Nëse po mendoni që, ky libër është i gjatë dhe ka shumë faqe, se, në vend që ta lexoni, është më mirë të shihni një telenovelë apo të dëgjoni dërdëllitjet shterpe të opinionistëve që iu çirren çdo ditë nga ekranet e Tv, atëherë...

Hiqni dorë!

Jo gjithkush mund të zbuloj dhe meritoj të vërtetën e përtejme të Graalit, të meritoj emrin Njeri e të mos jetë pafundësisht, deri në zhdukje, askushi. Shpresoj që ky, të mos jeni ju...

Data sheet

pages727
ISBN9789928031587
Shtëpia botueseUEGEN
RedaktoriXh. Lleshi, E. Rusi
Published year2013
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë