Plaku i Butkes View larger

Plaku i Butkes

Sabri Godo BTI0059

New product

Përshkrim i shkurtër "Ata që e njohin mirë Sali Butkën, që e shohin veprimtarinë e tij nën prizmin e detyrave të lëvizjes sonë kombëtare gjatë pushtimit turk e në vitet 1912 - 1920, si dhe nën prizmin e detyrave të lëvizjes sonë demokratike në vitet 1920 - 1924 e vënë patriotin e shquar në radhën e atyre që shkrinë gjithë jetën për lirinë e pavarësinë e atdheut. Një kontribut të rëndësishëm në këtë drejtim jep edhe kjo vepër e Sabri Godos. Prof. Stefanaq Pollo

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Tirana Times
ISBN9789995680947

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Sabri Godo ishte burri rilindës i Shqipërisë së shekullit të njëzet e një, një studiues i mirënjohur, politikan aktiv, patriot i zjarrtë dhe zotëri i nderuar. Si intelektual ai kishte një kuptim të thellë të rëndësisë së historisë dhe traditës në formimin e kombit. Mes sherrit të klasës politike shqiptare, ai ishte shpesh zëri i arsyes dhe i kompromisit, duke shërbyer si vetëdija e shtetit. Ai e vlerëson artin delikat të politikës, i kundërshton fjalimet e mbushura me urrejtje dhe brutalitet, që duket se e kanë shoqëruar shpesh botën politike bashkëkohore shqiptare. Por ai është edhe një mbrojtës energjik dhe elokuent i të drejtave dhe interesave të shqiptarëve kudo që gjenden. Të gjithë shqiptarët, si edhe ne që ndodhemi jashtë Shqipërisë dhe shqetësohemi thellësisht për të ardhmen e saj, ikja e tij na la si të shkretë. Prof. Bernd J. Fischer

Data sheet

ISBN9789995680947
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç