Pse vriten dhe vetevriten shqiptaret ? View larger

Pse vriten dhe vetevriten shqiptaret ?

Gezim Tushi A-000449

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër analizon morfologjinë e krimit në shoqërinë shqiptare dhe njëherësh vërteton tezën sociale, që njeriu bëhet kriminel ose vetëvritet, pikërisht në momentin kur humbet "busullën e kontrollit". Kjo sjell vakum mental, më saktësisht një shkretëtirë mendore tërësisht individuale, e cila bëhet terren i favorshëm për kristalizimin e orientimit kriminal të sjelljes.

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Emal
ISBN9789928047595

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Krimi, vrasjet, vetëvrasjet e kanë vënë shoqërinë shqiptare, njeriun normal, qytetarin e arsyeshëm, individin urban përballë dilemës: A mund të jetohet normalisht në një “shoqëri të kriminalizuar”, në të cilën krimi dhe vetëvrasjet janë bërë si "buka e përditshme”? Ku duhet të jetojmë? Në një shoqëri që funksionon normalisht, apo në një shoqëri që vazhdon të pësojë metamorfozë regresive duke u transformuar paradoksalisht gati në “kopësht zoologjik" apo "spital psikiatrik"?

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages309
ISBN9789928047595
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1