Grate ne kohen e tyre View larger

Grate ne kohen e tyre

Gezim Tushi A-000119

New product

Përshkrim i shkurtër

Tema e problematikës politike sociale dhe familjare është trajtuar në librin “Gratë në Kohën e Tyre”, për të sjellë një qartësi konceptuale dhe trajtime koherente e moderne të problemit të njohur të barazisë gjinore, në luftë me konceptet patriarkale dhe shfaqjet e bujshme të “shovinizmit maskilist”, pasojat e deformimit sipas “modelit ballkanik” të burrërisë.

More details

997 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928114722
Viti i botimit2016

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

17 other products in the same category:

More info

Bota e femrës moderne përballë ngurtësisë së kulturës së “burrave të djeshëm” dhe nevojës së përparimit moderne të moralit gjinor të shoqërisë shqiptare. Libri është një thirrje për luftën pa kompromis kundër dhunës mbi gratë dhe nevojën e demokratizimit të familjes shqiptare. Në këtë kontekst janë edhe trajtesat për raportet e politikës me gratë, politikat gjinore dhe nevoja e zbutjes së imazhit maskilist të politikës shqiptare. Me interes janë edhe shikimi i rolit të gruas në shoqëri dhe familje si grua, nënë apo bashkëshorte.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages372
ISBN9789928114722
Viti i botimit2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë