Morali, duhet apo eshte i tepert ? View larger

Morali, duhet apo eshte i tepert ?

Gezim Tushi A-000118

New product

Përshkrim i shkurtër

Libri është një trajtesë e gjërë lidhur me konceptin modern për moralin dhe jetën morale të shoqërisë, = modifikimin e kornizave morale përtej determinimeve dogmatike, duke siguruar “rendin e duhur” moral të shoqërisë dhe etikën e duhur sociale. Diversiteti dhe autonomia morale, relativizmi moral dhe kriza e etikës personale, janë disa nga problemet që trajton autori. Nevojën e ringritjes morale të shoqërisë por jo me moral fals e dogmatik, por as pa asnjë piketë morale që sjell jetën moralisht të zbrazur e shoqërinë pa shenja morale dhe të përgjumur etikisht, zenë një vend me rëndësi në këtë libër.

More details

98 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928114471
Viti i botimit2015

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

17 other products in the same category:

More info

Patjetër raporti i moralit me jetën private të njeriut, është një nga interesimet e trajtuara në këtë libër, duke diagnostikuar disa nga “kënaqësitë e deformuara” morale të njeriut individualist e postmodern, sjelljet e njeriut egoist e lakmitar, që ka të zvogëluar ndjenjën e turpit social apo që favorizon lulëzimin e veseve në jetën personale. Libri ka një kapitull për problemin më themelor të moralit njerëzor: raportin midis të mirës dhe të keqes morale apo atë që autori e quan “kufiri moral” që ndan të lejuarën nga e ndaluara.

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages458
ISBN9789928114471
Viti i botimit2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë