Cmim i reduktuar! Vellezerit Karamazove 1 (HC) Shiko më të madhe

Vellezerit Karamazove 1 (HC)

Fjodor M. Dostojevski BUE114

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Vëllezërit Karamazovë 1 është pjesa e parë e romanit e cila na njeh me botëkuptimin dhe përbërjen e familjes Karamazov. Po ashtu nga njeh me jetën e murgjve dhe të Kuvendit, duke bërë lidhjen e pikave kyçe të subjektit, duke shpalosur ide dhe gjendje mistike, sociale dhe filozofike, të rëndësishme për këtë epope të jashtëzakonshme...

Më shumë detaje

958 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN978-9928-03-218-8

1 350 Lekë

-10%

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Vëllezërit Karamazovë 1 është jo vetëm kryevepra e shkrimtarit dhe e letërsisë ruse, po edhe e letërsisë botërore. Aty gjen kuintesencën e veprës dostojevskiane: shpaloset filozofia e tij, thelbi i veprimit shoqëror, i besimit rus, i ndërgjegjes së kombit rus, i joshjes që i bëhet gjithë shtresave të shoqërisë ruse. Mjafton të njohësh familjen Karamazov, atin dhe bijtë, jetën që bën qytetari rus, murgu rus. Dhe sidomos jeta e Kuvendit ku murgjit dhe filozofia e kohës gëlon, pasqyrohet edhe në sytë e birit më të vogël të Karamazozëve, i cili endet nëpër labirintet e murgjve, duke u përplasur me ideologjinë e ashpër të fesë dhe mendimit fetar, duke gjetur shpesh rrugëzgjidhjet brenda ngushtësisë sociale ku janë të shtrënguar të jetojnë. Ky vëllim i parë përgatit terrenin e veprimit i cili do të shpërthejë në vëllimin e dytë...

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe205
ISBN978-9928-03-218-8
V. Bot2014
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18 vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Doksani