Fisi i 13 –te View larger

Fisi i 13 –te

Arthur Koestler A-007678

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky libër na zbulon historinë e Perandorisë së lashtë Kazare, një fuqi e madhe, por pothuajse e harruar në Evropën Lindore, e cila në Mesjetën e Errët u konvertua e gjitha në judaike. Kjo perandori u zhduk nga forcat e Genghis Khan, por dëshmitë tregojnë se vetë Kazarët emigruan në Poloni dhe formuan djepin e hebrenjve perëndimor.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

ISBN9789928090720

1 400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Për lexuesin e përgjithshëm, kazarët, të cilët lulëzuan nga shekulli VII deri në shekullin e XI-të, mund të duken të largët sot. Megjithatë, ata kanë një lidhje të ngushtë dhe të çuditshme me botën tonë, e cila shfaqet teksa Koestler rrëfen historinë magjepsëse të Perandorisë së lashtë Kazare.

Në kohën kur Karli i Madh ishte Perandor në Perëndim, lëvizja e kazarëve shtrihej nga Deti i Zi në Kaspik, nga Kaukazi në Vollgë. Ata ishin të dobishëm në ndalimin e sulmit mysliman kundër Bizantit. Pas kësaj, kazarët u gjendën në një pozicion të pasigurt midis dy fuqive të mëdha botërore: Perandorisë Romake Lindore në Bizant dhe pasuesve triumfues të Muhamedit.

Siç thekson Koestler, kazarët ishin Bota e 3-të e kohës së tyre. Ata zgjodhën një metodë befasuese për t'i rezistuar presionit perëndimor për t'u bërë të krishterë dhe për të pranuar Islamin nga Lindja. Duke i refuzuar të dyja, ata u konvertuan në judaikë. Koestler spekulon për besimin përfundimtar të kazarëve dhe ndikimin e tyre në përbërjen racore dhe trashëgiminë sociale të hebrenjve modernë. Ai na ofron një numër të madh kërkimesh të detajuara me saktësi.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages378
ISBN9789928090720