Sfinksi dhe piramidat View larger

Sfinksi dhe piramidat

Graham Hancock/ Robert Bauval HS0019

New product

Përshkrim i shkurtër

Një material i plotë dhe i hollësishëm rreth piramidave dhe sfinksit. Kush i ndërtoi, përse dhe kur, e plot mistere të tjera.

More details

2 Items

Warning: Last items in stock!

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Një material i plotë dhe i hollësishëm rreth piramidave dhe sfinksit. Kush i ndërtoi, përse dhe kur? Ç'janë këto simbole tredimensionale gjigante kaq enigmatike që vijnë nga thellësitë e kohës? Cili është mesazhi i tyre për të shkuarën, të sotmen dhe të ardhmen? Kush mund t'i ketë ndërtuar këto objekte me një arkitekturë dhe orientim astronomik të jashtëzakonshëm, të brendshëm dhe të jashtëm (ndëryjor)? Çfarë ka dashur të thotë me to projektuesi dhe ndërtuesi i mesazhit? Dhe kur mund t'i ketë ndërtuar ato? A është e vërtetë koha e ndërtimit sipas egjiptologëve rreth 4500 vjet më parë? A është e vërtetë se ato janë ndërtuar thjesht për t'i shërbyer si nekropol faraonëve të ndryshëm të Egjiptit? Por çfarë është viti diellor, çfarë është viti precesional dhe aksi precesional i tokës? Si ndryshon pozicioni i tij? A ka lidhje forma dhe orientimi i objekteve të nekropolit të Gizës me shenjat zodiakale të qiellit? Ç'janë katër oxhaqet e Piramidës së Madhe dhe si mund të ndihmojnë ato nëpërmjet orientimit të tyre astronomik në përcaktimin e kohës së ndërtimit të vetë piramidës? Si janë lëvizur blloqet e mëdha të gurëve me një peshë deri në 90 ton në një distancë të madhe prej rreth 200 miljesh (afro 340 km) nga vendi i prodhimit deri në Pllajën e Gizës, kur deri në ditët e sotme vinçi më i madh modern mund të lëvizë deri në 60 ton maksimumi?