Tehu i briskut View larger

Tehu i briskut

W. Somerset Maugham PE0041

New product

Përshkrim i shkurtër

Kërkimi i vetvetes, ndërgjegjësimi për atë ç’ka je e çfarë kërkon nga jeta
është si një rilindje, një dhembje që të bën më të fortë dhe që,
pashmangërisht, e ngrijnë dhe e bëjnë zemrën të rrahë, pra të ndihet e gjallë.
Me këtë roman, Maugham-i kurorëzoi karrierën e tij si shkrimtari më i lexuar
i kohës së vet.

More details

302 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEGI
ISBN9789928200846

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

“Është e vështirë të ecësh në tehun e briskut” thuhet në shkrimet e shenjta
hindu, gjë që do ta provojë mbi shpinën e vet edhe Lari Darrël. Ai është
pilot i ri amerikan, i sapokthyer nga Lufta e Parë Botërore, ngjarjet e së cilës
kanë lënë gjurmë të pashlyeshme tek ai. Lari është i fejuar me Isabelën,
bukuroshe dhe nga një familje e mirë amerikane, por brenda tij diçka ka
ndryshuar. Ai refuzon një vend pune shumë të mirë, largohet nga miqtë e
mëparshëm dhe fillon të ndryshojë sjelljen dhe qëndrimin ndaj shoqërisë.
Kësisoj, vendos të nisë një udhëtim shpirtëror në Indi, në kërkim të një
domethënieje të dëlirë të jetës. Kjo odise shpirtërore e shtyn Isabelën të
zgjedhë midis dashurisë dhe pasurisë.
Rrëfimi i Maugham-it për jetën dhe përpjekjet e një djaloshi, që mohon
vlerat sunduese të kulturës amerikane dhe i afrohet misticizmit të Lindjes së
Largët për të gjetur frymëzim, është pararendësi i gjeneratës së shkrimtarëve
Beat të viteve '50-të dhe kundërkulturës së viteve '60-të.
Kërkimi i vetvetes, ndërgjegjësimi për atë ç’ka je e çfarë kërkon nga jeta
është si një rilindje, një dhembje që të bën më të fortë dhe që,
pashmangërisht, e ngrijnë dhe e bëjnë zemrën të rrahë, pra të ndihet e gjallë.
Me këtë roman, Maugham-i kurorëzoi karrierën e tij si shkrimtari më i lexuar
i kohës së vet.
Libri është ekranizuar dy herë, në vitin 1946 dhe në 1984 me aktorin Bill
Murray.

Data sheet

Height21
Width14
Weight501
Lloji i botimitHard Copy
pages454
ISBN9789928200846
Shtëpia botuesePegi
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiEngjëllushe Shqarri