Reduced price! Doktor Zhivago (HC) View larger

Doktor Zhivago (HC)

Boris Pasternak BUE130

New product

Përshkrim i shkurtër

Romanit "Doktor Zhivago" është ndërtuar mbi fatin e disa familjeve. Është një rrëfim epik mbi efektet e revolucionit rus mbi familjet borgjeze.

More details

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN978-99927-54-11-8

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Juri Zhivago, alter-egoja e shkrimtarit Pasternak, është poet, filozof, fizikan, jeta e të cilit është ndërlikuar nga lufta dhe dashuria për Laran, gruaja e një revolucionari. Natyra e tij e butë dhe shpirti artistik e bëjnë të ndjeshëm ndaj brutalitetit të kohës. Poemat që ai shkruan përbejnë disa nga pjesët më të bukura në libër. "Doktor Zhivago" u cilësua si antisovjetik në ish-Bashkimin Sovjetik, ndërkohë që në perëndim u kthye në bestseller dhe në vitin 1958 Pastërnakut iu akordua edhe Çmimi Nobel në Letërsi, të cilin ai u detyrua të mos e pranojë.

Data sheet

pages604
ISBN978-99927-54-11-8
Published year2003
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiJorgji Doksani