Nje dhome me vete View larger

Nje dhome me vete

Virginia Woolf BCA033

New product

Përshkrim i shkurtër

Virginia Woolf vazhdon të mbetet edhe sot si një prej figurave më të rëndësishme të letërsisë. Libri i saj "Një dhomë më vete", hyn në ato traktate që sollën ndryshime në emancipimin e gruas, dhe rolin e saj në shoqëri. "Që një grua të shkruajë letërsi, duhet të ketë para dhe një dhomë më vete", shkruan Woolf.

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Çabej
ISBN99927-33-16-0

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kjo ese e gjatë e autores së madhe angleze është kthyer tashmë në një tekst referencë të literaturës feministe. Woolf përcjell idenë se "seksi i dytë", si do ta quajë më vonë Simone de Beauvoir gjysmën e njerëzimit, pra gjininë femërore, është i aftë njësoj si gjysma tjetër të përftojë art e letërsi, po të ketë kushtet e duhura të shkollimit e të punës. Pra nëse do të ketë një dhomë më vete si dhe të ardhura të mjaftueshme për të qenë e pavarur dhe e lirë. Romanciere, eseiste, feministe e moderniste, një nga themelueset e Grupit të Bloomsburyt, Virginia Woolf është një nga intelektualet më ndikuese të shekullit XX.

Data sheet

pages104
ISBN99927-33-16-0
RedaktoriBrikena Çabej (red.&përg. Për bot.)
Published year2000
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
PërkthyesiEngjëllushe Shqarri