Jul Çezari View larger

Jul Çezari

William Shakespeare A-003682

New product

Përshkrim i shkurtër

"Jul Cezari" u shkrua mes viteve 1599 dhe 1601, ku Shekspiri dramatizon, por edhe ndërlidh me mjeshtëri karakteret e veprës "Jetët Paralele" të Plutarkut, duke krijuar veprën teatrale më të fortë të botës, sa që me të drejtë konsiderohet shumë më me vlerë sesa duzina vëllimesh historianësh të specializuar. Një botim luksoz i përkthimit zyrtar të Fan S. Noli.

More details

482 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Vektor Editions
ISBN9789928430632

500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë vepër Shekspiri i përshkruan të dy sistemet me aq drejtësi, simpati dhe objektivitet, sa është e pamundur të thuhet cilin prej të dyve preferon. Subjekti, me pak fjalë, është ky: republikanët, të udhëhequr prej Brutit dhe Kasit, vrasin Jul Cezarin, diktatorin e Romës dhe restaurojnë republikën. Mark Antoni me Oktavin, nipin e Jul Cezarit, i detyrojnë republikanët të largohen nga Roma dhe eliminojnë ushtrinë e tyre në betejën e Filipit; Kasi dhe Bruti vrasin veten për të mos rënë në duart e kundërshtarëve, Republika Romane kthehet përfundimisht në diktaturë autokratike.

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages190
ISBN9789928430632
Published year2015
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri