Lufta dhe paqja ne nje pako, set 4 libra

Lev Tolstoi BOM0074

New product

Përshkrim i shkurtër

Vepra të tilla shënjojnë epoka të mëdha por njëherësh edhe pasione të mëdha njerëzore. Nuk ka një roman epope të dytë në llojin e vet që të ketë gërshetuar kaq mjeshtrisht botën e brendshme të individit dhe jetën e tij me fatet e kombit dhe pasojat e konfliktit. Festë dhe luftë njëherësh që vjen me një imagjinatë të jashtëzakonshme. Kjo vepër rivjen në shqip pas shumë kohesh me editim të ri, por me përkthimin e dikurshëm të mjeshtrit të madh Sotir Caci

More details

95 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1

4 320 Lekë

-10%

4 800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kryevepra epike e Leon Tolstoit gërsheton jetët private dhe publike të individëve gjatë kohës së luftërave të Napolonit dhe pushtimit francez të Rusisë Fatet e e Rostovëve dhe anëtarëve të familjes Bollkonsky, të Pierit, Natashës dhe Andreit, janë të lidhura ngushtë me historinë kombëtare që ecën në mënyrë paralele me jetën e tyre.

Ballot dhe festat alternohen me këshillat e luftës dhe makinacionet e shtetarëve dhe gjeneralëve, skenat të betejave të ashpra me pasionet e përditshme të njeriut në një vepër e cila ka tejkaluar fuqinë e tyre të jashtëzakonshme imagjinative.

Ndërtimi i personazheve të jashtëzakonshme duket se vepron dhe ecën ashtu siç lidhen rreziqet e fatit ashtu siç i shtron romani idetët për vullnetin e lirë, fatin dhe të ardhmen. Megjithatë, portretizimi i marrëdhënieve martesore dhe skenave të jetës familjare nga ana e Tolstoit është aq e vërtetë dhe prekëse sa edhe temat e mëdha që gjenden brenda tyre.

Data sheet

Published year2016-2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveRibotim
PërkthyesiSotir Caci
RomanSagë&Histori
I ri1