Shkruar ne histori View larger

Shkruar ne histori

Simon Sebag Montefiore A-008741

New product

1000 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet 55
ISBN9789928106537
Viti i botimit2021

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

I dashur lexues,

Nuk ka asgjë më të drejtpërdrejtë dhe më të njëmendtë sesa një letër. Ne njerëzit kemi instinktin për të hedhur në letër ndjenja e kujtime që koha mund t'i zhdukë, por duam që edhe t'ua shpalosim të tjerëve.

Ne ndiejmë një nevojë të thellë shpirtërore për të ripohuar marrëdhëniet, vetjake ose politike, lidhjet e dashurisë ose të urrejtjes, pasi bota nuk është kurrë e qetë dhe jetët tona janë një zinxhir fillimesh e mbarimesh: duke i regjistruar ato ne ndoshta ndiejmë sikur i bëjmë më të vërteta, thuajse të përjetshme.

Letrat janë kundërhelmi letrar i përkoshmërisë së jetës. Gëteja ka përsiatur shume rreth magjisë të letrave për të cilat thoshte se janë “memoriali më i qenësishëm që një njeri mund të lërë."

Kësisoj, ato instinkte janë një bekim: letrat jetojnë shumë kohë pasi protagonistët e tyre kanë vdekur. Gjithashtu, në çështjete politikës, të diplomacisë dhe të luftës, një komandim ose premtim duhet të dokumentohet.

Nëpërmjet letrave, pra, arrihen shumë gjëra të ndryshme.

 

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages353
ISBN9789928106537
Viti i botimit2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë