Categories

Specials

List of products by supplier: Botimet 55

per page
Showing 1 - 32 of 62 items
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Një analizë e kujdeshme mbi krizën e naftës sot.

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Ditar i çrregullt i muajve të nxehtë : dimër 2003-dimer 2004

 • Quick view
  1 500 Lekë Out of stock

  Biografi skocez Kinross në këtë libër është ndalur në karrierën politike të Mustafa Kemal Ataturkut dhe jetën e private. Si kanë bashkëjetuar të dyja këto tek burri I fortë, ideatori i Turqisë së reformuar dhe mashkulli që adhuronin femrat.

  1 500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • "Berisha through Cassandras" of author Fahri Balliu is a different lo over one of the most important personages of Albanian policy. This biography is somehow also the first biography written by another style post years '90 in Albania.

 • Quick view
  500 Lekë In Stock

  Do të gjeni dashurinë e mallin ndër shqiptarët e emigruar në Rumani që nga shekulli XVI, e më vonë të koncentruar në Bukuresht, ku organizoheshin e vepronin në forma e mënyra të ndryshme për ta ruajtur e kultivuar identitetin kombëtar, gjuhën, kulturën, traditat dhe për të ndihmuar atdheut e kauzës kombëtare shqiptare.

  500 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Pleniumi i 2-të i KQ të PKSH, Berat, 23-27 nëntor 1944. Dyshja e autorëve, Plasari e Malltezi sjellin në vëmendjen e lexuesit Ditët e plenumit të Beratit (1944), atëherë kur u vendos regjimi komunist, rolin e diktatorit Hoxha dhe prapaskenat e ardhjes së tij në pushtet.

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Gjashtëdhjetë vjet histori të Teatri Kombëtar të përmbledhura në këtë libër.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 800 Lekë In Stock

  1 800 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  750 Lekë In Stock

  Historia e Serbëve është libri historik me dy vëllime i autorit gjerman Kostandin Jirecek. Jireçeku vleresohet vecanërisht për kontributin e tij mbi historinë e vendeve te Gadishullit Ballkanik...

  750 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  900 Lekë In Stock

  “Historia e vërtetë e Partisë së Punës së Shqipërisë” është pjesë kërkimi arkivor, i realizua në vitet 2015-2018 ndërsa studimi u shkrua në vitet 2018-2019. U lexua gjithë fondi i organeve udhëheqëse të Partisë së Punës dhe në pjesë të konsiderueshme e cilësore ai i strukturës së saj dhe marrëdhënieve me partitë kryesore komuniste, fonde të cilat ruhen në...

  900 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 500 Lekë Out of stock

  Biografia është një punë bindëse dhe shkencore nga një autor, të cilit paraardhësit e tij hebre e kanë informuar në mënyrë të paanshme rreth historisë 4000-vjeçare të Jerusalemit. Ky libër rrëfen se "Historia e Jerusalemit është Historia e Botës".

  2 500 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  Në këtë libër Papa Benedikti I XVI I vendos ngjarjet në shtatë ditët më të rëndësishme të fesë së krishterë, me hyrjen e Jezusit në Jerusalem deri në Ngjalljen e Tij. Papa deshi ta shkruante këtë vepër në një mënyrë që mund të jetë e dobishme për të gjithë lexuesit që duan ta takojnë Jezusin e të besojnë në Të.

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Libri është ndërtuar në formën e një interviste të gjatë me gazetarin Karel Hvizhgjala dhe i plotësuar edhe me shënime të vetë Havelit, mbajtur në vitet '90 e më pas në vitet 2000. Përmes intervistës dhe shënimeve vjen jeta e dramaturgut dhe politikanit, jeta e ndarë "përgjysmë" mes këtyre të dyjave, burgosjet e tij, përpjekjet në krye të një politike...

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Dëshmi, fakte, Pleniumet e PPSH-së, Hetuesia dhe Procesi Gjyqësor. Mënyra si reagonte kupola e Sigurimit ndaj këtyre "besëprerëve" zbulohet për herë të parë në pohimet e Kadri Hazbiut gjatë hetimeve në vjeshtën e vitit 1982.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  2 100 Lekë In Stock

  Ky libër është një tregim mbi historinë më të madhe të dashurisë në kohërat moderne...Kontradiktat në karakterin e Potemkinit dalin në mënyrë të mrekullueshme në këtë biografi madhështore. " Petronella Wyatt, Independent".

  2 100 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  750 Lekë In Stock

  Në këtë libër autori na dëshmon se sa pak ka ndryshuar gadishulli ynë edhe pas afro tetë-dhjetë vjetesh, se sa i ashpër është shpirti nacionalist i banorëve të këtyre viseve dhe se, me një ndjenjë të fortë fataliteti pak gjase ka që, në thellësi, gjërat të ndryshojnë, pavarësisht nga iluzioni që krijojmë në siperfaqe dhe në aparencë.

  750 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Ky libër hedh poshtë të gjitha pretendimet e Serbisë për Kosovën, si "djep i shenjtë I Serbisë", duke mohuar të drejtën e Serbisë ndaj Kosovës dhe duke argumentuar me faktografi historike etj, që në momentin e tanishëm që gjendet Kosova, hedh mjaft dritë në pretendimet upatoriale serbe.

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  750 Lekë In Stock

  Libri i historianit dhe studiuesit grek D. A. Zakythinos "Krijimi I Greqisë moderne" është një vështrim shkencor mbi zanafillën dhe ardhjen në jetë të një shteti të ri, modern, siç është fqinji ynë Greqia, pas rravgimesh të gjata dhe të mundimshme shtigjeve të thepisura të fatit, kushtëzuar nga të qenit për një kohë të gjatë nën pushtimin osman ashtu...

  750 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Një biografi ndryshe e njeriut që solli ndryshime në Nju Xhersi. Jeta e tij nga fëmijëria dhe ëndrrat për një karrierë të sukseshme, si dhe familja....

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë Out of stock

  Ish- kryeministri i Shqipërisë, sjell kujtimet e veta për fëmijërinë dhe rininë e tij. Një libër interesant i pajisur me dëshmi e fakte të panjohura më parë.

  600 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 200 Lekë In Stock

  1 200 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Përse njerëzit kanë vrarë gjithmonë mbreterit e tyre? Mbretërit janë pasqyra, mbi të cilat një popull projekton vegimet dhe mllefet e tij, krenaritë dhe shpresat e tij.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë Out of stock

  Një rrëfim i rëndësishëm historik.

  700 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Historia e bujshme e ndarjes së presidentit francez Sarkozi nga ish- bashkëshortja e tij Sesilia dhe lidhja me Carla Brunin.

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  600 Lekë Out of stock

  Një rrëfim nga i mbijetuari i vetëm i komplotit kundër Hitlerit. Tregimi i operacionit Valkiria organizuar nga oficerë gjermanë në vitin 1944, i destinuar për të marrë pushtetin pas eliminimit të diktatorit. Philipp fon Boeselager është sot dëshmitari i fundit i të përbetuarve më 20 korrik të 44-ës.

  600 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  800 Lekë Out of stock

  Një nga ish- krerët e Kishës Ortod se Shqiptare Visarion Xhuvani shpaloset në tërë dimensionet e tij në jetën e bujshme në tre drejtimet kryesore, në Kishë ku shërbeu me ndershmëri e pasion për çështjen shqiptare, në Parlament ku dha maksimumin e oratories dhe pasionit politik e patriotik si dhe qërdimin e tij burrëror në burg, ku u dergj në vitet e fundit.

  800 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 100 Lekë In Stock

  Valter Krivicki është njeriu që kujtohet më mirë sot për shkak të misterit të pazgjidhur që lidhet me vdekjen e tij në një dhomë hoteli në Uashington, D.C., në shkurt të vitit 1941, një ngjarje e faqeve të para të shtypit të asaj kohe. Policia gjeti një plumb në tëmthin e viktimës...

  1 100 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Botimi i Neronit nga Eugen Cizek përbën një ngjarje në gjininë e monografive historike. Ky botim është me vlerë sepse Cizek e sheh figurën e Neronit të zhveshur nga paragjykimet që janë konsoliduar në studimet e derivona.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 400 Lekë In Stock

  Një roman për dashurinë në Lindjen e Largët.

  1 400 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 32 of 62 items