Tryezat e Ambasadorit View larger

Tryezat e Ambasadorit

Paolo Foresti BDR0366

New product

Përshkrim i shkurtër

Ish Ambasadori italian ne Shqiperi, Paolo Foresti u rikthehet kujtimeve te tij gjate sherbimit diplomatik, duke ndare ne nje rend kronologjik ngjarjet domethenese qe shenuan misionin, tranzicionin kritik qe kaloi vendi yne dhe momente qe shenuan per historine e ambasadorit por edhe per marredheniet dypaleshe

More details

1109 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789928377395

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Projekti që i propozova vetes është ai i të rrëfyerit, përmes pretekstit të mbledhjes rreth tryezës, të veprimtarive dhe përvojave të një diplomati, duke treguar realitete shumë të ndryshme nga ato stereotipe të shpërndara në opinionin e atyre që nuk kanë lidhje me këtë punë.

Në mënyrë të thjeshtë dhe në pamje të parë sipërfaqësore, jam përpjekur t’u jap zë përshtypjeve, fakteve, ndërmjetësimeve të realizuara, pa nxjerrë në shesh atë çfarë i përket ende vetëm arkivave diplomatike, po duke ia lënë intuitës historitë e nënkuptuara. 

Rrëfimi është i strukturuar sipas një rendi kronologjik të secilës gosti të cituar (nuk bëhet fjalë për mbrëmje gala, siç mendohet zakonisht), po më pas zgjerohet lirisht në kohë dhe në histori sipas personazheve dhe vendeve që marrin pjesë.

Nuk dëshiron të jetë një shkrim autobiografik, edhe pse në mënyrë të pashmangshme lind dhe zhvillohet nëpërmjet përjetimeve të mia profesionale. Gjithçka shoqërohet me fotografi vendesh e personazhesh dhe në shtojcë riprodhohen menytë e tryezave. 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages211
ISBN9789928377395
Published year2024
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAjsela Koka
I ri1