E burgosura e Teheranit

Marina Nemat NER0003

New product

Përshkrim i shkurtër

Një histori rrëmbyese, zemërthyese për faljen, shpresën dhe dashurinë e qëndrueshme.

More details

12 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

NERAIDA
ISBN9789928227034

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Bestseller ndërkombëtar që ka tërhequr vëmendjen e gjithë botës
Më 1982, gjashtëmbëdhjetëvjeçarja Marina Nemat u arrestua për akuza të rreme nga rojat revolucionare iraniane dhe u torturua në burgun famëkeq Evin të Teheranit. Në një kohë kur shumica e vajzave adoleshente të Europës Perëndimore zgjidhnin fustanin e mbrëmjes së maturës, Nemat dëgjonte të shtëna armësh dhe mësonte për shokët e saj që ekzekutoheshin. Ajo ishte dënuar me vdekje, por mbijetoi sepse një nga hetuesit, familja e të cilit ishte shumë e lidhur me regjimin e Khomeinit, iu lut atij për jetën e saj. Por çmimi që duhej të paguante ishte i lartë: Nemat duhet të martohej me hetuesin, Aliun. Në mënyrë ironike, familja e Aliut i siguroi lirinë pas vrasjes së tij. Ajo iu bashkua familjes së saj, por ishte krejtësisht e traumatizuar nga ngurrimi i tyre për të pranuar përvojën e saj të hidhur. I fuqishëm dhe shumë i ndjerë, "E burgosura e Teheranit" është një rrëfim i jashtëzakonshëm për besimin dhe mbijetesën.

Thanë për librin:


"Ky libër është një akt trimërie dhe dhembshurie. Fjalët e saj, të punuara mirë dhe të ndjera me zemër, vënë në dukje dilemën shokuese dhe sistemin e tmerrshëm që u përpoq ta ndrydhte atë."

The Globe and Mail

"Një nga kujtimet më të shkëlqyera të shkruara ndonjëherë nga një kanadeze. E burgosura e Teheranit është thjesht një histori mahnitëse."

Macleali 's

"Një histori rrëmbyese, zemërthyese për faljen, shpresën dhe dashurinë e qëndrueshme - një zë për të pathënat e revolucionit iranian."

Publishers Weekly

Data sheet

pages320
ISBN9789928227034
Shtëpia botueseNeraida
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë