Ne veten e pare njejes View larger

Ne veten e pare njejes

Haruki Murakami A-000709

New product

Përshkrim i shkurtër

Këto tregime janë rrëfenja në kufijtë e historive të vërteta, të mbushura me po aq mister sa fantazi. Një prozë gjeniale që të grish ta lexosh e lexosh, sërish. Ky libër ka sharmin dhe personalitetin e butë dhe të dashur të autorit, sa t’i argëtojë admiruesit e tij.

More details

996 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Skanderbeg Books
ISBN9789928221483

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Kapërcime të tilla gjen thuajse në të tetë tregimet e kësaj përmbledhjeje, ato kanë të përbashkët perspektivën e tyre që është shpjeguar qysh në titull. Një i moshuar kthehet prapa në kohë: në rininë e tij, në historitë e tij të dashurisë, në formimin e parapëlqimeve të tij muzikore dhe kujton ngjarjet që shpesh shkojnë në kufirin e surrealizmit tipik të Murakamit.

Në mes të tjerave, në tregimin “Rrëfimet e majmunit nga Shinagava”, ndërsa qëndron në një banjë japoneze, narrator shoqërohet nga një majmun, i cili duket se është në gjendje të flasë. Me një zë të thellë, majmuni i beson bindjes dhe egos së tij se po vjedh emrat e grave me të cilat bie në dashuri.

The Guardian

Murakami është i përbotshëm, jo sepse ai me vetëdije integrin idetë dhe gjuhën perëndimore në trillimin e tij, por sepse puna e tij bashkon kulturat, ose ndoshta i kapërcen ato, duke sfiduar kohën, me ritmin e këngës pop, duke prekur ndjesi universale.

The New York Times

Këto tetë histori, të gjitha të treguara në vetën e parë, janë pa dyshim vetë Murakami.

The Washington Post

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages152
ISBN9789928221483
Shtëpia botueseFirst Person Singular
Published year2021
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiArtan Kuçi
I ri1