Loja e Mbrëmjeve: Bisedë me James Joyce View larger

Loja e Mbremjeve: Bisede me James Joyce

Adolf Hoffmeister ZEN0055

New product

Përshkrim i shkurtër

Një bisedë e rrallë me James Joyce, realizuar nga Adolf Hoffmeister, ku flitet rreth procesit të shkrimit, veprave të Joyce dhe fuqisë së artit të fjalës

More details

3 Items

Warning: Last items in stock!

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789928113702
Viti i botimit2017

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Hoffmeister: Me sa di, kritiku Marcel Brion në një artikull shumë të mirë mbi konceptin e kohës në veprën tuaj ka hedhur hipotezën se dallimi mes Zotit dhe njerëzisë mund të qëndrojë vetëm për një çështje kohe.

Joyce: Po, më ka krahasuar me Marcel Proustinin. Për Proustin koha është qëndra e gjithëkasë. E ashtuquajtura Ding an sich. Ky zoti Brion ka zbuluar në veprën time parimin e relativitetit. Për të, vepra ime është po aq e pakuptueshme sa ajo e Ajnshtainit.

Një numër është një mister, që veç Zoti i jep zgjidhje.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaper back
pages35
ISBN9789928113702
Viti i botimit2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKrenar Zejno
I ri1