I ri Loja e Mbrëmjeve: Bisedë me James Joyce Shiko më të madhe

Loja e Mbremjeve: Bisede me James Joyce

Adolf Hoffmeister ZEN0055

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Një bisedë e rrallë me James Joyce, realizuar nga Adolf Hoffmeister, ku flitet rreth procesit të shkrimit, veprave të Joyce dhe fuqisë së artit të fjalës

Më shumë detaje

903 Artikuj

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789928113702

400 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Hoffmeister: Me sa di, kritiku Marcel Brion në një artikull shumë të mirë mbi konceptin e kohës në veprën tuaj ka hedhur hipotezën se dallimi mes Zotit dhe njerëzisë mund të qëndrojë vetëm për një çështje kohe.

Joyce: Po, më ka krahasuar me Marcel Proustinin. Për Proustin koha është qëndra e gjithëkasë. E ashtuquajtura Ding an sich. Ky zoti Brion ka zbuluar në veprën time parimin e relativitetit. Për të, vepra ime është po aq e pakuptueshme sa ajo e Ajnshtainit.

Një numër është një mister, që veç Zoti i jep zgjidhje.

 

Të dhëna

Lloji i botimitPaper back
Faqe35
ISBN9789928113702
V. Bot2017
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 14 vjeç
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiKrenar Zejno