Format e prozes se Kadarese View larger

Format e prozes se Kadarese

Blerina Rogova Gaxha A-006186

New product

Përshkrim i shkurtër

Me këtë libër autorja na sjellë një pasqyrë të plotë me metodën intertekstuale të prozave të Ismail Kadaresë.

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OM
ISBN9789951632232

650 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

“Format e prozës së Kadaresë” i Blerina Rogova-Gaxha është libri i saj i parë teorik, i cili është formësuar në dy rrafshe, në Teorinë e formave dhe në Modelet letrare të universit kadarean.

Në pjesën e parë jepen nocionet dhe konceptet themelore teorike në pikëpamje të formës letrare.

Kurse, pjesa e dytë strukturohet në dy plane; plani i parë aplikon dhe ilustron principet teorike në modelet konkrete të prozës fiksionale të Kadaresë, kurse shqyrtimi i dytë prek prozën eseistike: Teoria, proza, eseja.

Libri realizohet nga hyrja gjeneralizuese mbi teoritë e formave letrare, duke u shtruar pastaj në tekstin specifikues e analizues.

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages113
ISBN9789951632232
Published year2015
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë