Çelnaja : njeriu, kafsha, politika : pasuar nga tri ese biopolitike View larger

Çelnaja : njeriu, kafsha, politika : pasuar nga tri ese biopolitike

Giorgio Agamben ZEN0017

New product

Përshkrim i shkurtër

Politika e njeriut, në emër të njeriut, mund të jetë një përshkrim i saktë i humanizmit. Libri i Agambenit është njëkohësisht një rihapje e dosjes së (anti)humanizmit, çështje qendrore e filozofisë bashkëkohore, e inauguruar nga Heideggeri më 1946 në një "Letër mbi humanizmin".

More details

This product is no longer in stock

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789994381113
Viti i botimit2005

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Tradita e filozofisë duket e obseduar nga qëmtimi pafund i këtij misteri: si dhe ku bashkohen trupi me shpirtin, si lind gjuha nga e gjalla, ku ndahet arsyeja nga instinkti? Përbashkimi është i destinuar të mbetet i mistershëm porsa përpjekjet për zgjidhjen e tij ushqehen nga e kundërta, nga një përçarje më e thellë, më fillestare, nga veçimi që vetë ky mendim ka bërë brenda njeriut si tërësi e dhënë, mes pjesës së tij njerëzore dhe mbetjes shtazore, jo - njerëzore, çnjerëzore.

Data sheet

Lloji i botimitHard Copy
pages160
ISBN9789994381113
Viti i botimit2005
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitmbi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiOrgest Azizi