Çelnaja : njeriu, kafsha, politika : pasuar nga tri ese biopolitike Shiko më të madhe

Çelnaja : njeriu, kafsha, politika : pasuar nga tri ese biopolitike

Giorgio Agamben ZEN0017

Libër i ri

Përshkrim i shkurtër

Politika e njeriut, në emër të njeriut, mund të jetë një përshkrim i saktë i humanizmit. Libri i Agambenit është njëkohësisht një rihapje e dosjes së (anti)humanizmit, çështje qendrore e filozofisë bashkëkohore, e inauguruar nga Heideggeri më 1946 në një "Letër mbi humanizmin".

Më shumë detaje

Ky libër nuk është më në stok

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Zenit
ISBN9789994381113

600 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 libra të tjerë nga e njëjta kategori:

Më tepër

Tradita e filozofisë duket e obseduar nga qëmtimi pafund i këtij misteri: si dhe ku bashkohen trupi me shpirtin, si lind gjuha nga e gjalla, ku ndahet arsyeja nga instinkti? Përbashkimi është i destinuar të mbetet i mistershëm porsa përpjekjet për zgjidhjen e tij ushqehen nga e kundërta, nga një përçarje më e thellë, më fillestare, nga veçimi që vetë ky mendim ka bërë brenda njeriut si tërësi e dhënë, mes pjesës së tij njerëzore dhe mbetjes shtazore, jo - njerëzore, çnjerëzore.

Të dhëna

Lloji i botimitHard Copy
Faqe160
ISBN9789994381113
V. Bot2005
VendodhjaTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmoshambi 18-vjeç
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiOrgest Azizi