Si vdesin demokracitë View larger

Si vdesin demokracite

Steven Levitsky, Daniel Ziblatt A-003594

New product

Përshkrim i shkurtër

Demokracitë mund të vdesin si pasojë e një coup d'état (grusht shteti) – ose mund të vdesin ngadalë. Kjo e dyta ndodh në rrjedhojë të një mashtrimi, pak nga pak: fillon me zgjedhjen e një udhëheqësi autoritarian dhe vazhdon me abuzimin e pushtetit qeverisës dhe shtypjen e plotë të opozitës.

More details

7 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

PEMA
ISBN9789951721561

1 200 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Të tre hapat e mësipërm janë vënë re në mbarë botën – jo vetëm në rastin e zgjedhjes së Donald Trump – dhe të gjithë duhet të kuptojmë se si mund t'i ndalojmë. Në librin "Si vdesin demokracitë", profesorët e universitetit të Harvardit, Steven Levitsky dhe Daniel Ziblatt paraqesin disa leksione të shkëlqyera, nxjerrë nga historia, që hedhin dritë në shkërmoqjen e regjimeve përgjatë shekujve njëzet dhe njëzet e një.

Këto leksione përmbajnë një analizë alarmuese se si përmbysen demokracitë në ditët e sotme dhe shërbejnë si udhërrëfyes për qeveritë, partitë politike dhe individët, se si t'i riparojnë dhe fuqizojnë kur janë nën kërcënim.

Historia nuk përsërit vetveten. Por ne mund të mbrojmë demokracinë ku jetojmë duke mësuar leksionet e saj, përpara se të jetë shumë vonë.

 

Komente mbi librin

"Kushdo që është i shqetësuar për të ardhmen e demokracisë duhet ta lexojë këtë libër të përmbledhur dhe të kuptueshëm. Kushdo që nuk është i shqetësuar, domosdoshmërisht duhet ta lexojë."

Daron Acemoglu, bashkautor në librin "Pse dështojnë kombet"

"Autorëve u detyrohemi një mal me falenderime, që të kuptuarit e tyre të thellë e kanë përdorur për të analizuar një çështje të rëndësishme politike të ditës."

Francis Fukuyama, autori i librit "Rendi politik dhe shthurja politike"

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages334
ISBN9789951721561
Shtëpia botueseHow democracies die
Published year2018
Vendodhja e botimitPrishtinë
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiValbona Nathanaili
I ri1