Historia e Shteteve të Bashkuara të Amerikës View larger

Historia e Shteteve te Bashkuara te Amerikes

Mark C. Carnes, John A. Garraty BDI0007

New product

Përshkrim i shkurtër

“Ky tekst është shumë i plotë si një kurs hyrës. Ai do të ngjallë interesin e studentëve për të mësuar historinë e SHBA-ve”, kështu shkruan Armando C. Alonzo i Texas A&M University. Libri konsiderohet me vlera për njohjen e SHBA-ve edhe nga institucionet shkollore, universitare, akademike shqiptare, apo edhe për ata që janë të pasionuar pas historisë së shkuar dhe të tanishme të vendit më të fuqishëm në botë.

More details

501 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dituria

2 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Pse duhet ta lexojme historine?

"... se edhe pse jetojmë në brigjet e së tashmes, valët e së shkuarës, që shpesh e kanë origjinën shumë larg, përplasen vazhdimisht në jetën tonë. Ndonjëherë ato lëvizin aq lehtë, saqë vështirë se mund t’i vëmë re. Ndonjëherë formojnë dallgë të stërmëdha, që përplasen furishëm mbi ne. Ne mund ta shmangim historinë; por nuk mund të shpëtojmë dot prej saj, sepse ajo është pjesë jona.”

“Të tregosh historinë e ‘kombit amerikan’ në një libër të vetëm, edhe pse libri mund të jetë i vëllimshëm, nuk është aspak e lehtë. Rruga është e gjatë dhe e vështirë. Madje ndonjëherë e shkuara është një vend i çuditshëm, fare pak i ngjashëm me botën që njohim.

Mark C. Carnes, John A. Garraty

Data sheet

pages896
Shtëpia botueseDITURIA
Published year2016
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiAndi Pinari, Eva Hyskaj, Kujtim Ymeri, Mariana Ymeri, Mira Kroqi