Reduced price! Periudha hipotetike ne gjuhen shqipe View larger

Periudha hipotetike ne gjuhen shqipe

Maximilian Lambertz BAT0036

New product

Përshkrim i shkurtër Në këtë punim shihet qartë se Lamberci kishte arritur që atëherë ta njihte shumë mirë shqipen. Kjo e ka lejuar të zbulojë e të vërë në dukje edhe vlerat e ngjyrimet stilistike të fjalive kushtore. Krahasimet me gjuhët romane, veçanërisht me rumanishten, si dhe me greqishten e vjetër e të renë i japin këtij punimi një vlerë të veçantë për sintaksën e krahasuar të gjuhëve ballkanike.

More details

493 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botart
ISBN9789928116079

400 Lekë

-50%

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Nga lëmi i sintaksës do të përmendet këtu studimi pothuajse shterues Perioda hipotetike në gjuhën shqipe, botuar më 1914-1915 në Indogermanische Forschungen 34, f. 44-208. Aty autori, duke u mbështetur më një material të pasur, marrë prej tekstesh të vjetra e të reja të literaturës artistike popullore, merr në shqyrtim më parë lidhëzat me të cilat nis fjalia kushtore dhe mënyrën e përdorimit të tyre. Pastaj hetohet zëvendësimi i fjalive kushtore me ndërtime të tjera, përdorimi i fjalëve kushtore me të tjera funksione dhe thurja e disa fjalëve kushtore; e më tej trajtohet fjalia kushtore koresponduese me kuptim disjunktiv, mohimi në fjalitë parciale dhe vendi i fjalëve (topika) në periodën hipotetike; mënëfund jepet një vështrim i përgjithshëm mbi tipet e rasës irreale. Momenti psikologjik dhe nuancat stilistike vihen në dukje me kompetencë të madhe. Korniza shkencore e punimit zgjerohet me krahasimet që bëhen nga një anë me gjuhët romane perëndimore, nga një anë veçanërisht me rumanishten.?

Data sheet

pages330
ISBN9789928116079
Published year2011
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë