Une View larger

Une

Elton John A-005432

New product

Përshkrim i shkurtër

Gazmore, argëtuese dhe herë-herë thellësisht prekëse, autobiografia UNË do t’ju çojë në një udhëtim intim me një legjendë të gjallë.

More details

94 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Botimet Dritan
ISBN9789928184689

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

ELTON XHONI është kantautori me suksesin më jetëgjatë në të gjitha kohërat. Jeta e tij është e jashtëzakonshme, shtatë dekadat e jetuara (deri tani) të mbushura me ngritje e ulje të pabesueshme. Tashmë, me fjalët e veta dhe me ndershmërinë që e karakterizon, ai ndan historinë e tij - çastet argëtuese dhe ato që të copëtojnë shpirtin.

Zbulon të vërtetën e fëmijërisë së jetuar në Pinër, në periferi të Londrës dhe marrëdhëniet e vështira me prindërit. I pagëzuar me emrin Rexhinald Duajt, ai ishte një djalë i druajtur, me ëndrra të pagjasa për t’u bërë yll i muzikës pop. Në moshën 23 vjeç, interpretoi koncertin e parë në Amerikë, ku, i veshur me kominoshe gjoksore të verdha, T-shirt të stolisur me yje dhe këpucë me flatra, u përball me një publik të mahnitshëm. Kishte mbërritur Elton Xhoni dhe bota e muzikës nuk do të ishte më e njëjta.

Autobiografia UNË është e mbushur me dramë, që nga refuzimi i hershëm i punës së Eltonit me partnerin këngëshkrues Berni Topin deri në daljen jashtë kontrollit të superyllit që kryesonte listat e klasifikimit të këngëve; nga miqësia me Xhon Lenonin, Fredi Mërkërin dhe Xhorxh Majkëllin deri te vallëzimi disko me Mbretëreshën; nga orvatjet për vetëvrasje deri te varësia ndaj drogës, që do ta mbante mbërthyer për më shumë se një dekadë.

Eltoni shkruan fuqishëm edhe për çtoksikimin dhe ngritjen e Fondacionit AIDS.

Ai rrëfen për gjetjen e dashurisë së vërtetë me Dejvid Fërnishin, pushimet me Versaçen dhe interpretimin në ceremoninë mortore të Princeshës Diana. Përshkruan çastin ekzakt kur kupton se dëshiron të bëhet baba dhe jeta e tij ndryshon sërish kryekëput.

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages394
ISBN9789928184689
Shtëpia botueseMe
Published year2020
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiManushaqe Bako
I ri1