Kimi

Rudyard Kipling BOM0043

New product

Përshkrim i shkurtër

Ky roman është i dallueshëm për portret e tij të hollësishëm të popullit, kulturës dhe feve të ndryshme të Indisë.

More details

94 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

OMSCA-1
ISBN9789994341061

750 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

More info

Kimi është një roman aventurash nga Rudyard Kipling. Ajo u botua së pari me pjesë në Magazine McClure nga dhjetori 1900 deri tetor 1901, si dhe në Magazine Cassell nga janar në nëntor 1901, dhe botuar së pari në formë libri me Macmillan & Co Ltd, në tetor 1901. Historia shpalos sfondin e Lojës së Madhe, konflikteve politike mes Rusisë dhe Britanisë në Azinë Qendrore. Ajo është vendosur pas Luftës së Dytë afgane e cila përfundoi në vitin 1881, por para se tretës, ndoshta në periudhën 1893-1898. "Ky libër paraqet një tablo të gjallë të Indisë, popullsianë e saj të tejmbushur, fetë, dhe supersticionet dhe jetën e pazareve dhe rrugës". Në vitin 1998, Biblioteka Moderne rendit Kimi ne rendin e 78 në listën e 100 romaneve më të mira në gjuhën angleze të shekullit të 20-të.

Data sheet

pages344
ISBN9789994341061
Shtëpia botueseOmsca - 1
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
PërkthyesiGuri, Artan Shyti