Rrefenja per trilogjine Krishti personal View larger

Rrefenja per trilogjine Krishti personal

Roland Gjoza BXH0210

New product

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN
ISBN9789928036056

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Ëndrra amerikane. Mërgimi i madh. Atykuflitentëgjithagjuhët.Djaloshi shqiptar, pas peripecive të jashtëzakonshme dhe situatave të mahnitshme, kunukifustehundët, merr rrugën drejt Amerikës. Fëmijë.Shenjë e mirë kjo dhe atij i eci. Djaloshi bëhet burrë dhe përmes situatave plot ngjyra dhe humor, vë në përdorim veten dhe ky përdorim seksual e bën të pasur, nëpërmjet një rrëfimi elegant dhe krejt origjinal, na jep një përshkrim tërheqës, situativ, një meditim i gjatë, një vetërrëfim në vetë të parë, nëpërmjet mjeteve shprehëse që të krijojnë një ndjenjë të veçantë. Edhe kur mbërrin në vendlindje është i njëjti karakter. Gruaja, fëmijët, lodrat dashurore, energjia që përcjell, rrëmuja, sjelljet në kaos dhe familja, nëna, gruaja, janë një ansambël, në marrëdhënien me të cilët do ta mbash buzën në. Të gjithë janë satelitë të një tipi dhe karakteri, që nga heroi kryesor i trilogjisë. Gruaja e këtij tipi ështënjëbukurie përbindshme,qëtë lëpamend.Po e ëma? Një tjetër karakter i papërsëritshëm, që di të buzëqesh bukur, qëshkruan vazhdimisht letra për të birin.Ai s’donte t’ia dintengakëto.Paraqitjatretetprejfjalës,tekefunditfjalaelidhzemrën, jo pamja. Dërdëllisje. Të qeshura. Dhe ja, vjen brezi i dytë, vazhdimësia e trazuar. Atinukindahej askujt.Poedhetë tjerëtnukndihen fare të bezdisur prej tij. Dhe më në fund vjen brezi i tretë. Djali, nipi i gjyshit, që personifikon shkrimtarin. Por fatkeqësia i ndjek këmba këmbës. Shkatërrimi ekonomik. Luftërat e vazhdueshme. Prishjet. Dashuria e nipit. Emigrimi i tij në Amerikë. Por tragjedia bën të sajën. Në gjithë pjesëmarrjen fantastike. Vdes gruaja e re. Dhe trashëgimia mbyllet. Jeta hesht. Kurse shkrimtari mbyllet në vetminë e tij, ardhur në këtë botë për të rrëfyer historinë e tij të famshme, sa të shkatërruar dhe po aq të bukur, mbresëlënëse...

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
ISBN9789928036056
Published year2023
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
Grupmosha e leximitOver 14 years old
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1