Roland Gjoza

Lista e librave të autorit

Showing 1 - 12 of 12 items
 • Quick view
  1 000 Lekë Out of stock

  Tregimet e Roland Gjozës, poezitë, romanet, novelat, esetë e mahnitshme, japin vlerë dhe ngrenë lart personazhin e tij të këndshëm. Kushdo mund ta njoh aty veten, duke vlerësuar një përgjithësim të mrekullueshëm. Rrallëkush mund ta përjetojë një vlerë të tillë. Në krijimtarinë e tij nuk gjen një lajthitje (edhe sikur të jetë presje!). Sështë fjala se ka...

  1 000 Lekë
  Add to cart More
  Out of stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ky roman u shkrua pas një udhëtimi dashurie në Paris. Ishin ditë të trazuara; një Shqipëri e traumatizuar nga ngjarjet e '97-ës dhe një Paris i qetë marsi me një shi të kaltër që binte vazhdimisht.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  700 Lekë In Stock

  Roland Gjoza vjen me një tjetër roman, të suksesshëm. Franci, ku “baron shqiptar, i errësirës së dorës së hekurt, do të gjejë shpërtim midis kaosit dhe ëndrrës, urbanes dhe mendësisë mediokre, mjegullave dhe helenave”

  700 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  «Haiku»-“Hëna e dytë e ujit” është haiku i vërtetë, origjinal dhe poetëve më të mirë në botë, që e lëvrojnë haikun. Një pentagram për vete dhe i kthen notat në trokëllima ngashënjyese në veprën letrare që natyrisht s’këndohet, as në takte dhe as në mungesa muzikore. Sidoqoftë, ne kështu mësohemi t’i përjetojmë gjërat si për vete.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në këtë vëllim autori Roland Gjoza ka përfshirë pjesën më të madhe të krijimtarisë së tij në prozën e shkurtër. Ky autor ka dhënë një kontribut në këtë drejtim, duke reflektuar mjeshtrisht jo vetëm talentin e tij por edhe një përvojë përkthimes dhe leximesh me emrat më të shquar të short story-t në të gjithë botën

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Në këtë libër më tregime ajo që bie në sy më fort është tematika e dyzuar; njeriu ballkanas në udhëtimin e tij drejt të panjohurës; emigracionit. Vendi ku përplasën fatet është Amerika.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 500 Lekë In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Romancieri, eseisti dhe perkthyesi Roland Gjoza sjell per lexuesit nje botim te plote me ese, te cilat ne thelb jane reflektime mbi leximet, fenomenet kulturore dhe ngjarje te rendesishme, brenda dhe jashte vendit. Theks te vecante Gjoza ka vene mbi vlerat e korpusit kadarean, i cili deshmon fuqi dhe vitalitet edhe perballe kulturave dhe letersive te medha

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  «Romanin ‘Tango me nallane druri’ e kini tuajin tashmë, ju mbetet vetëm ta lexoni... Unë ju uroj lexim të mbarë! Ju më pyesni se cili është libri që pati ndikimin më të madh në shkrimet e mia... Po, është «Fije bari» i Uollt Uitmanit. Ishin vitet gjashtëdhjetë dhe lexonim «Shekulli im» të Kadaresë. E kishim gjetur Eldoradon tonë.

  1 000 Lekë
  In Stock
 • Quick view
  1 000 Lekë In Stock

  Ne kete vellim me ese, Roland Gjoza sjell vezhgime dhe analiza mbi personalitete te kultures dhe artit ne Shqiperi, permes nje kendveshtrimi te thelle dhe me vlere ne rolin dhe kontributet e tyre.

  1 000 Lekë
  In Stock
Showing 1 - 12 of 12 items