Satirikon

Roland Gjoza A-004459

New product

Përshkrim i shkurtër

Romancieri, eseisti dhe perkthyesi Roland Gjoza sjell per lexuesit nje botim te plote me ese, te cilat ne thelb jane reflektime mbi leximet, fenomenet kulturore dhe ngjarje te rendesishme, brenda dhe jashte vendit. Theks te vecante Gjoza ka vene mbi vlerat e korpusit kadarean, i cili deshmon fuqi dhe vitalitet edhe perballe kulturave dhe letersive te medha

More details

10 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UEGEN

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Libri eshte i ndare ne kater pjese, ku secila prej tyre ka keto ese:

NJE

CIRCJA, KASËM TREBESHINA,

PETRO MARKO DHE MIGJENI

GRIGOR CUHRAJ, PETRO MARKO

DHE CINECITA

SEPSE BUJAR LAKO DHE I DEHUR

ISHTE NE ROL

KINEMA ULTIMA MUNDI

TEATËR SPIRITUS MUNDI

SHALLI I TIMO FLLOKOS

SI TOTEM AJROR

VETMIA E ROBERT NDRENIKËS

SKENARI, VATH KORESHI DHE PENGU

ESAT MUSLIU DHE PËRRALLA

E ZULULANDIT

BARDHYL MARTINIANI

NË DITË ZIE DHE DASHURIE

NËSE NUK I JAPIN PUNË

SAIMIR KUMBAROS, QEVERIA BIE

 

DY

FAMË BOTËRORE

LARGIM NGA LARGIMI

KUKULLA

A DO TA DËBOJMË KADARENË?

KADARE, ÇMIMI NOBEL DHE PATRIOTËT

PANAIRI I MBRETIT LAKURIQ

BALZAKU KA SHKUAR PËR KARTON

MIGJENI

ÇEREK ËNDËRR AMERIKANE

PËR RASTIN E KONSTANDIN XHUVANIT

BOBOJA

EVROPA NUK NA DO

ASGJË E RE NGA FRONTI I KRIMIT

MIRËSEVJEN PAPA FRANCESKU

KUSH NA MBRON

IDEALIST ME LISTË

FISHTA I HARRUAR, FISHTA I MALLKUAR

DY FJALË PËR FISHTËN, PO S’I GJEJ ASKUND

CENTAURI KADARE NË PAZARIN E LETRAVE

KU BIE BANKA E SHQIPËRISË

DIGJET ONUFRI

KRONIKA E ZEZË

ARTAN SANTO MIK PËR NJË NATË

KUSH E KA RADHËN PAS ARTAN SANTOS?

KADARE, AGOLLI, ARAPI DHE KËPUCA KINEZE

AUTORITETET KANË RËNË

SNOBËT, SHAPLLABANËT DHE TRITOLI

BANDEROLA, FLAMUJ DHE VARREZË

S’KA POLITIKË KULTURORE

DIALOG ME NJË ROMANCIER

TRE

GRETA GARBO DHE PASTRUESJA

E MIGJENIT

ANA MARIA MONTI

AKTORI I FAMSHËM (PËR BUJAR LAKON)

FACOLETË DHE AMORPROP

BARIU I VERBËR QIELLOR

PUTHJA E CENSURUAR

FAGOT (PËR PRENG JAKOVËN)

SATIRIKON

SPEKTAKLI

KLASIKËT E PIAZOLËS

KARROCA

VARRI I BARDHË

STATUJA E LIRISË

BIBLIOTEKA PERSONALE

KRISHTLINDJET JANË TË KUQE

POEZIA, KJO DASHNORE

KATER

Ç’ËSHTË PROVINCIALIZMI

NË VENDET E MËDHENJ?

PROVINCIALIZMI NË VENDET E VEGJËL

AMELI

FAMA

DJALI DHE GJYSHJA

DIE WETLITERATUR

FAMË

Data sheet

Lloji i botimitHardcover
pages310
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
I ri1