Revista Illz, nr. 20

Grup autorësh A-004352

New product

Përshkrim i shkurtër

Revista Letrare e Tiranes Illz doli me numrin e saj te 20, ku ka nje dedikim per gazetarin dhe publicstin Fatos Baxhaku, retrospektive me Eqerem Cabej, Martin Camaj dhe Shekspirin; me autore ne fokus, nobelistin Llosha dhe Arber Ahmetaj. Personalitetet e numrit jane Azem Shkreli, Ali Aliu dhe Albert Vataj.

More details

100 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Përmbajtja e “Illz” Nr. 20

MIGJENI - PARATHANIA E PARATHANIEVE / 3

F a q e t e R e d a k s i s ë

FATOS BAXHAKU - ATDHEU... / 11

R e t r o

EQREM ÇABEJ - FAN NOLI YNË / 15

MARTIN CAMAJ - KOHA E LULES / 17

WILLIAM SHAKESPEARE - SONET 18 - Përktheu Servet Bytyçi / 20

S t u d i o

MARIO VARGAS LLOSA - LETËRSIA DHE JETA - Përktheu: Granit Zela / 23

ARBER AHMETAJ - SHKRIMI ËSHTË NJË PASION MONOMANIAK, VAMPIRIZUES! / 35

P e r s o n a l i t e t i

AZEM SHKRELI - Mësojeni kohën të mos i hajë të vetët, / ç'u shëmb shëmtije do të ngrehin poetët... (cikël I zgjeruar poetic / 41

ALI ALIU - RITMI DHE HARMONIA POETIKE NË POEZINË E AZEM SHKRELIT / 53

ALBERT VATAJ - AZEM SHKRELI, PENA DHE PARMENDA E POEZISË KUSHTRUESE / 62

I n m e m o r i a m

MURAT ISAKU – RRECKAJT - (fragment nga romani) / 69

TEODOR KEKO - DO IKI DHE KOKËN NUK DO TA KTHEJ / 74

T ë F t u a r

FRANZ KAFKA - HIQ DORË! – ARRATIA – POSEIDONI - PORTA E LIGJIT - Përktheu Ana Kove / 77

ILHAN BERK - VDEKJA DHE DASHURIA - Shqipëroi Rozana Belli / 80

KIKI DHIMULA - NUK VRAS YJE - Shqipëroi Enela Allkushi / 84

JAMES JOYCE - NË BREGDET NË FONTANA / 87

WILLIAM ERNEST HENLEY - TEK NJE SHTEPI ATJE SA LARG / 88

WALT WHITMAN - O KAPITEN ! KAPITENI IM !

LORD BAJRON - DHE HENA PRAPË NJELLOJ NDRIÇON / I përktheu Servet Bytyçi

T ë Z g j e d h u r

MEHMET ELEZI - DIKUSH MUNGON NË BALLON E FUNDIT - fragment nga romani me të njëjtin titull / 95

PETRIT RUKA - SHITËS ERE - Në 65 vjetorin e lindjes / 101

THANAS MEDI – SHAMIVERDHA / 109

HAMIT ALIAJ - KËMBANË E LARGËT - Në 65 vjetorin e lindjes / 113

LUAN RAMA - NERUDA QË NA MËSOI TË DASHUROJMË / 121

FAKETE REXHA - PENGU I DASHUNISË / 127

GENTIANA KONE - OBORRI I KUMBULLËS / 131

FARUK MYRTAJ – BERMUDA / 134

FLOGERTA KRYPI - NË MYNIH PO BIE SHI / 140

TEUTA SADIKU - DREJT POLIT / 144

SHQIPONJA DURO - MARSEL PRUST: NË KËRKIM TË KOHËS SË HUMBUR / 148

QEMAJL JUNIKU - IKE PA FJALËN E FUNDIT / 151

MURAT ALIAJ - NJË NATË NË QELI / 153

AZGAN BERBATI - KËNGA E QIELLIT / 157

KLITON NESTURI - Fragment nga romani "Në Tiranë bie shi"/ 161

LEON LEKAJ - LULE TË RREME / 167

ISTREF HAXHILLARI – IRADEJA / 170

ERVIN NEZHA - “PRETENCA” E ISTREF HAXHILLARIT / 181

P l u s

FATBARDHA SULAJ - MËNGJES NË SHI / 185

LEONORA BRUÇAJ - MALLKIMI! / 186

SHKURTË KADRIU ÇITAKU - KUR NËNA VDIQ / 187

P e r s o n a l i t e t

ILIR BELLIU - KËNGË TJETËR - cikel me poezi / 191

AGRON TUFA - SHNDRITJA DHE SHUARJA E NJË METEORI - (Mbi krijimtarinë e poetit avangardist Ilir Belliu, 1971 – 2001) / 199

N ë t a k i m m e S h k r i m i n

FATMIR SULEJMANI - SHPIRTI SHQIPTAR NË PETKUN E TJETRIT / 207

ALBERT VATAJ - KUMTIM PËR NJË LIBËR ME POEZI... DHE NJË POET - Për një ëndje ndijimesh përshkuese, te libri "Pjergulla në kupë" i Demir Gjergjit / 215

BEN ANDONI - KUR TREGIMI SYNON PËRSOSMËRINË - (Rreth librit me tregime "Barërat e të keqes" të autorit Shkëlqim Çela) / 219

SKËNDER KARRIQI - POLIFONIA SHQIPTARE DHE EPOSI HOMERIK / 221

BAJRAM SEFAJ - MBRESË NGA LEXIMI I ROMANIT “PRISHTINA”, TË MEHMET KRAJËS / 225

SHEFQET MEKO - DYMBËDHJETË FANTAZITË E ARBEN ÇEJKUT - (Shenime per romanin Dymbedhjete te autorit Arben Çejku) / 230

ANTON NIKE BERISHA - TRONDITJET SHPIRTËRORE SI MESAZHE POETIKE në poezinë e Agim Matos / 234

 

 

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages250
ISBN25207571
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë