Revista Illz, nr. 18

Grup autorësh A-004350

New product

Përshkrim i shkurtër

Doli nga shtypi nr 18 i “Illz”, Revistë letrare e Tiranës, periodike dy mujore, me drejtor Izet Duraku dhe kryeredaktor, Rexhep Shahun

More details

98 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Klubi i poezisë
ISBN25207571

800 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

P ë r m b a j t j a e nr. 18, “Ill z”, Revistë Letrare e Tiranës

F a q e t e R e d a k s i s ë

Mehmet Kraja - LETËRSIA SHQIPËRI-KOSOVË, PËRVOJA DHE SHMANGIE /11

LEONARD COHEN - (Fjala në ceremoninë e marrjes së çmimit të lartë letrar ‘Princess of Asturias Awards”, në Madrid 2011), shqiperoi Artan Gjyzel Hasani / 16

JANE YOLEN - TË SHKRUASH ME GAZ / 19

R e t r o

ANTON HARAPI - ÇFARË I MUNGON MENDJES / 23

S t u d i o

REXHEP FERRI - TANI PO MË TËRHEQIN VETËM GABIMET E BUKURA... - Intervistoi: Violeta Murati / 29

DEGRADIMI I SUKSESIT LETRAR PO NDODH NË SHUMË VENDE TË BOTËS - Bisedë e poetit Petrit Nika me përkthyesen rumune Oana Anca Mihaela Glasu / 35

Xhevdet Bajraj: UNË NDRYSHE E KAM ËNDËRRUAR LIRINË E POLITIKANËT NDRYSHE - Intervistoi Ngadhnjim Avdyli / 41

P e r s o n a l i t e t i

ERVIN HATIBI - VAJZAT E TRANZICIONIT - PERMBI REVOLUCIONIN - PARFUMI YT - ZONË USHTARAKE -

(AGENDA) - (CHORUS) - EDHE NJË HERË MBI ÇMIMIN E BANANEVE - TOO DRUNK TOO..- KËNGA ME KARMA etj,,./ 49

Agron Tufa - NEOSENTIMENTALIZMI I ERVIN HATIBIT / 61

(Rubrika Personaliteti u pergatit nga poeti Agron Tufa)

I n m e m o r i a m

FEHRAT CAKAJ - PRANVERA DO TE VIJE / 67

T ë F t u a r

FRANCIS SCOTT FITZGERALD - RIKTHIM NË BABILONI - Përktheu nga origjinali Ben Andoni / 75

MAYA ANGELOU - KUR LISAT E MËDHENJ RRËZOHEN / 91

ROBERT BURNS - NJË HERË E NJË KOHË, MIKU IM / 95

EDGAR ALLAN POE – KORBI / 96

WILLIAM WORDSWORTH - BRIDHJA VETMUESHËM PORSI NJË RE / 99

WILLIAM BUTLER YEATS - UJDHESA NË GJI TË LIQENIT / 99

DYLAN THOMAS - S’MUND TË IKËSH PA KTHIM NË TË BEKUARËN NATË / 100

ROBERT FROST - NJË MBRËMJE ME BORË U NDALA NDANË KORIJES / 101

WILLIAM CARLOS WILLIAMS - KËNGA E TË MARRIT / 102

(Poetet e mesiperm i shqiperoi Granit Zela)

MILAN KUNDERA - PROVINCIALIZMI NË VENDET E MËDHA – Shqipëroi Roland Gjoza / 103

JANIS RICOS - VORBË E TYMOSUR – Shqipëroi Enela Allkushi Ellen Nla / 105

PATRICIA HIGHSMITH - HEROINA - Shqipëroi Anila Balla / 110

T ë Z g j e d h u r

Flurans Ilia - tregime - OAZI I PAMBËRRISHËM dhe LOJË E ÇUDITSHME / 123

Granit Zela - SECILI SHKRUAN TREGIMIN E VET / 133

Virion Graçi - SENDET E TË VDEKURVE, cikel poetik / 136

Flogerta Krypi - KUR PARAJSA KA PAMJEN E NJË BIBLIOTEKE… / 143

GAZMEND BËRLAJOLLI - FËLLANZAT / 149

Nurie Emrullai - NATA U FUT NËPËR FLOKË T'NJERËZVE, poezi / 158

LILJANA Lili Kristuli - 28.5 NËNTOR /163

Leon Lekaj - SHPIRT I BRAKTISUR, fragment romani / 165

Fatmir Minguli - FRIKA KISHTE LINDUR – (fragment nga romani Frika) / 169

Gentiana Kone - KOKËRR RËRE / 175

Isa Maloku- VAJI I SHKRIMTARIT, poezi / 179

KUJTIM LAPA - ËNDËRR MASHTRUESE / 185

Arif Molliqi - FSHATI MË NJË REFUGJAT, poezi / 190

BAJRAM SEFAJ - FRIKË FESTE, fragment / 194

LINDITA ALIU – TAHIRI - PRINCI I NJË MIJË PËRRALLAVE / 199

FLAVIO DUKA - NUK KA AS FILLIM E AS FUND / 202

P l u s

SELVI BEÇAJ - Kalorës i fatit / 207

Rabije Bytyqi - DORA E FORTË JAM UNË / 208

Mimoza Pulaj -NJË E DASHUR E ÇUDITSHME / 209

P e r s o n a l i t e t

BESIM BOKSHI - Poezi nga librat poetikë: “Në pritje” dhe “Hije të këputura”213

Akademik Rexhep Ismajli për Besim Bokshin

N ë t a k i m m e S h k r i m i n

HAROLD BLOOM - PËRSE TË LEXOJMË? / 219

SHABAN SINANI - SHKRIMTARI PËR SHKRIMTARIN PARA LEXUESIT TJETËR / 226

Salajdin Salihu - DANILO KISH: DY TË KËQIJAT MË TË MËDHA NAZIZMI DHE KOMUNIZMI / 235

SEJDO HARKA - NOBELISTI EUGENIO MONTALE: -POEZIA ËSHTË FTESË PËR TË SHPËTUAR / 238

Artan Gjyzel Hasani - ORËT E PRERA TË ÇAMËRISË - - shënime mbi romanin “Gurët e vetmisë” të Enkel Demit, shkruar nën pseudonimin Tom Kuka- / 243

Maklena Nika - LUDICS DHE ENË KOMUNIKIMI ME POETEN VASSILIKI RAPTI / 246

LINDITA ALIU – TAHIRI - PAKUPTIMËSIA E LIRISË SË VONUAR – Rreth permbledhjes Kohe e krisur te poetit Xhevahir Spahiu / 249

Data sheet

Lloji i botimitPaperback
pages251
ISBN25207571
Published year2019
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitRevistë
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë