Drita në det View larger

Drita ne det

Grup autorësh NER0007

New product

Përshkrim i shkurtër

"Drita në det" është një antologji me tregime nga 28 autorë grekë dhe jo antologji e tregimit grek. Është një përzgjedhje autorësh me shtrirje kohore nga mesi i shekullit të 19 e deri në ditët e sotme

More details

4 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

NERAIDA
ISBN9789928227102

1 500 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Në këtë antologji përfaqësohen autorë neohelenikë si A. Papadiamantis, A. Karkavicas, K. Theotokis, për të vazhduar me emra të tjerë si I. Venezi, S. Mirivilis, A. Samarakis etj., të cilët janë përkthyer e i janë prezantuar lexuesit shqiptar edhe më parë.

Në këtë botim u është dhënë hapësirë më e madhe përfaqësimi autorëve të rinj e më pak të njohur, pavarësisht se koha akoma nuk ka bërë “shoshitjen” e saj, se ata janë në proces krijimi e ndonjëri në fillimet e krijimtarisë.

Më të rinjtë përkthehen për herë të parë shqip, duke i dhënë mundësi lexuesit shqiptar që të njihet me letërsinë që krijohet sot nga brezi më i ri i shkrimtarëve grekë.

 

Data sheet

pages412
ISBN9789928227102
RedaktoriJani Malo
Published year2017
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibër
StatusiI ri
Numri i botimeveI parë
Përmasat14x21
PërkthyesiVangjel Zafirati
I ri1