Letërsia moderne shqipe View larger

Letersia moderne shqipe

Sabri Hamiti UE0030

New product

Përshkrim i shkurtër

Cilët autorë i dhanë fytyrën moderne letrave shqipe në shekullin e kaluar? E shfaqur qoftë si trashëgimi e simbolizmit, qoftë si realizëm, me frymë kritike, qoftë në trajtë neoklasiciste, apo në trajta të papara të modernitetit në prozë (me Koliqin, Migjenin, Kutelin), bota e studimeve letrare vjen me një këndvështrim të ri. Kritiku përvijon karakteristika themelore të letrave shqipe të gjysmës së parë të shek XX, siç është ajo e krijimit të vetëdijes artistike se letërsia është krijim i veçantë estetik. Një analizë e tillë bëhet përmes evidentimit të formave, gjuhës dhe efektit estetik që ndërton identitetin e botës shpirtërore shqiptare. Prandaj, ky tekst iu adresohet më së shumti studentëve dhe studiuesve të letërsisë apo njerëzve të kulturës në përgjithësi

498 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

UET Press
ISBN9789995639457
Viti i botimit2009

1 900 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

Data sheet

pages470
ISBN9789995639457
Shtëpia botueseUET Press & MAPO Editions
Viti i botimit2009
Vendodhja e botimitTirane
Numri i botimeveParë