Keshtjella View larger

Keshtjella

Franz Kafka BD0224

New product

Përshkrim i shkurtër

I mbetur i papërfunduar nga Kafka në vitin 1922 dhe i papublikuar deri në vitin 1926, dy vite pas vdekjes së tij, Kështjella është tregimi i bezdisshëm e K-së , i luftës së pamëshirshme dhe të kotë të tij, me një me një autoritet të padepërtueshëm, për tu qasur në Kështjellë.

More details

494 Items

Detaje të librit

Shtëpia Botuese

Dudaj
ISBN9789994302925

1 000 Lekë

Shto në listën e librave që dua

Porosit me një klik

Share

30 other products in the same category:

More info

Por le të më lejohet nënvizimi i disa momenteve siç e kam parë dhe ndier "Kështjellën" në muajt e bukur por edhe të tendosur të shqipërimit të saj... Në botimin e vitit 1951, Maks Brodi dëshmon se sipas fjalëve të Kafkës romani do të përfundonte me vdekjen e K së në kohën që i vjen lajmi nga Kështjella se ishte miratuar për të leja e qëndrimit. Në këtë mënyrë edhe kjo vepër sikurse edhe "Procesi" ose "Shndërrimi" ose "Dënimi" ose "Artisti i urisë" etj. do të përfundonte me vdekjen e protagonistit si fund për një makth të pafund. Vetëm se në këtë rast vdekja nuk na duket shumë si mbyllje logjike e zhvillimit të romanit. Ajo që tentohet, ajo që tundon protagonistin nga fillimi në fund është zhbirimi i Kështjellës, afrimi tek ajo, zbulimi i misterit të saj.

Data sheet

pages336
ISBN9789994302925
Published year2012
Vendodhja e botimitTirane
GjuhaShqip
Tipi i publikimitLibra
Numri i botimeveI parë
PërkthyesiArdian Klosi